Severnokorejska hipersonična raketa je eksplodirala, kaže Južna Koreja

Severnokorejska hipersonična raketa je eksplodirala, kaže Južna Koreja

Hipersonična raketa za koju se sumnja da je lansirala Severna Koreja eksplodirala je u letu u sredu, saopštila je vojska Južne Koreje, što se dešava kada Severna Koreja protestuje zbog regionalnog raspoređivanja američkog nosača aviona za trilateralnu vojnu vežbu sa Južna Koreja i Japan.

Zajednički generalštab Južne Koreje naveo je u saopštenju da je Severna Koreja lansirala balističku raketu iz regiona glavnog grada u sredu oko 5.30 časova. Rečeno je da je projektil ispaljen prema istočnim vodama severa, ali se lansiranje završilo neuspešno.

Zajednički načelnik štabova kasnije je rekao južnokorejskim novinarima da je projektil eksplodirao dok je leteo iznad voda severnog priobalnog grada Vonsan. Rečeno je da su fragmenti projektila rasuti u vodama, do 250 kilometara (155 milja) od mesta lansiranja. Nikakva šteta nije odmah prijavljena.

Zajednički načelnik štabova sumnjao je da je oružje hipersonična raketa na čvrsto gorivo. Rečeno je da je lansiranje u sredu izbacilo veće količine dima od uobičajenih lansiranja zbog moguće greške motora. Rečeno je da je test verovatno imao za cilj da poboljša kapacitet hipersoničnog sistema naoružanja.

Sadržaj pozadinskog brifinga podeljen je stranim medijima.

Američka indo-pacifička komanda saopštila je da osuđuje lansiranje severa iako ono nije predstavljalo neposrednu pretnju po teritoriju SAD ili njene saveznike. Rečeno je da američke obaveze u odbrani Južne Koreje i Japana „ostaju oklopne“. Japansko ministarstvo odbrane saopštilo je ranije u sredu da je takođe otkrilo sumnjivo lansiranje balističke rakete od strane Severne Koreje.

Od 2021. godine, Severna Koreja je izvršila niz testiranja hipersoničnih raketa u očiglednom pokušaju da probije protivraketne odbrambene štitove svojih rivala. Ali strani stručnjaci postavljaju pitanje da li su severnokorejska hipersonična vozila dokazala svoju željenu brzinu i manevarsku sposobnost tokom probnih letova. Poslednjih godina, Severna Koreja je takođe nastojala da razvije više oružja sa čvrstim gorivom. Takva goriva otežavaju otkrivanje lansiranja nego rakete na tečno gorivo, koje se moraju napajati pre poletanja.

Izveštaj o lansiranju Severa takođe je usledio pošto su rivalske Koreje poslednjih nedelja angažovane u psihološkim kampanjama u stilu hladnog rata, kao što su letenje balonom i emitovanje preko zvučnika.

Južna Koreja je u utorak uveče saopštila da je Severna Koreja drugi dan zaredom plutala ogromne balone koji su prenosili smeće preko granice. Južnokorejski mediji javili su u sredu da je oko 100 severnokorejskih balona sa kesama otpadnog papira na kraju palo na teritoriju Južne Koreje.

Severna Koreja je sprovela seriju lansiranja balona ka Južnoj Koreji od kraja maja u, kako se naziva, odgovorom protiv južnokorejskih aktivista koji lete političke letke preko sopstvenih balona. Južna Koreja je 9. juna nakratko ponovo pokrenula propagandno emitovanje sa svojih graničnih zvučnika, prvi put u godinama kao odgovor. Vojska Južne Koreje saopštila je u ponedeljak da je spremna da ponovo uključi svoje zvučnike.

USS Theodore Roosevelt stigao je u Južnu Koreju u subotu, a južnokorejski predsednik Ioon Suk Ieol ukrcao se na nosač u utorak – prvi sadašnji predsednik Južne Koreje koji se ukrcao na američki nosač aviona od 1994. godine.

Jun je rekao američkim i južnokorejskim trupama na nosaču da je savez njihovih zemalja najveći na svetu i da može da pobedi svakog neprijatelja. Rekao je da će američki prevoznik u sredu otputovati na vežbu Južna Koreja-SAD-Japan, nazvanu „Freedom Edge“. Obuka je usmerena na izoštravanje kombinovanog odgovora zemalja u različitim oblastima delovanja, uključujući vazduh, more i sajber prostor.

Zamenik ministra odbrane Severne Koreje Kim Kang Il nazvao je u ponedeljak raspoređivanje američkog nosača aviona „nepromišljenim“ i „opasnim“. Severna Koreja je ranije sazvala velike američko-južnokorejske vežbe za probe invazije i reagovala je raketnim testovima.

Zvaničnici Seula su rekli da predstojeća obuka Južne Koreje-SAD-Japan ima za cilj da ojača sposobnosti reagovanja tri zemlje na nuklearne pretnje koje se razvijaju u Severnoj Koreji u trenutku kada Sever unapređuje svoje vojno partnerstvo sa Rusijom.

Tokom samita u Pjongjangu prošle nedelje, severnokorejski lider Kim Džong Un i ruski predsednik Vladimir Putin potpisali su sporazum kojim se od svake zemlje zahteva da pruži pomoć u slučaju napada i obećali su da će pojačati drugu saradnju. Posmatrači kažu da sporazum predstavlja najjaču vezu između dve zemlje od kraja Hladnog rata.

Sjedinjene Države i njihovi partneri veruju da Severna Koreja pruža Rusiji preko potrebno konvencionalno oružje za njen rat u Ukrajini u zamenu za vojnu i ekonomsku pomoć.

Prijavljeno lansiranje projektila Severne Koreje su njene prve demonstracije naoružanja otkako je Kim Džong Un 30. maja nadgledao ispaljivanje višecevnih raketnih bacača sa nuklearnim oružjem kako bi se simulirao preventivni napad na Južnu Koreju. Vežba je usledila nekoliko dana nakon što je pokušaj Severne Koreje da postavi svoj drugi špijunski satelit u orbitu završio neuspehom, a njena raketa koja je nosila taj satelit eksplodirala je u vazduhu ubrzo nakon poletanja.

Od 2022. godine, Severna Koreja je naglo povećala tempo testiranja oružja kako bi povećala svoje mogućnosti nuklearnog napada kako bi se izborila sa onim što naziva produbljivanjem vojne pretnje SAD. Strani stručnjaci kažu da Severna Koreja na kraju ima za cilj da iskoristi svoj veći nuklearni arsenal kako bi izvukla veće ustupke od SAD kada se diplomatija nastavi.