Ruska obaveštajna služba optužila SAD i Veliku Britaniju za napad na gasovode Severni tok

Ruska obaveštajna služba optužila SAD i Veliku Britaniju za napad na gasovode Severni tok

Šef ruske Spoljne obaveštajne službe (SVR), Sergej Nariškin, izneo je tvrdnje o direktnoj umešanosti Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Velike Britanije u napad na gasovode Severni tok 2022. godine. Nariškin je ove informacije podelio tokom sastanka obaveštajnih zvaničnika zemalja Zajednice nezavisnih država (ZND) u Astani, Kazahstan. Transkript njegovog govora objavljen je na sajtu SVR.

Prema Nariškinu, zapadna istraga o napadu neće verovatno identifikovati prave nalogodavce i izvršioce, dok su javnosti prezentovane teorije o sabotaži koje su teško verovatne. On je istakao da su ruske vlasti više puta tražile informacije o eksplozijama od evropskih partnera, ali bez uspeha. Nariškin je naglasio da su zapadni mediji pokušavali da optuže grupu ukrajinskih ronilaca amatera za napad, ali da je ta verzija namenjena pre svega naivnim laicima.

SVR raspolaže „pouzdanim informacijama“ o direktnoj uključenosti SAD i Britanije u ovaj teroristički napad, prema rečima Nariškina. On je naveo da su specijalne službe ove dve zemlje, zajedno sa „profesionalnim saboterima“, bili aktivni u napadu.

Nariškin je takođe sugerisao da je američka administracija podržala sabotažu s ciljem razdvajanja Evrope, posebno Nemačke, od Rusije. On je izrazio sumnju da će Vašington uspeti da ubedi Berlin i druge zemlje Evropske unije da prekinu svoje ekonomske veze sa Moskvom.

U vezi sa napadom na gasovode Severni tok 1 i 2, koji su bili namenjeni za direktno snabdevanje ruskog prirodnog gasa Nemačke preko Baltičkog mora, Nariškin je istakao da su cevovodi onesposobljeni snažnim podvodnim eksplozijama u septembru 2022. godine.

Američki istraživački novinar Simor Herš, dobitnik Pulicerove nagrade, u članku iz februara 2023. godine tvrdi da je napad na gasovode bio direktno naručen od strane američkog predsednika Džoa Bajdena. Prema Heršu, američki vojni ronioci su postavljali eksplozive na gasovode koristeći vežbu NATO-a u Baltičkom moru kao paravan. Iako su optužbe iz Vašingtona bile negirane, Moskva je podržala Heršovu teoriju.

Ubrzo nakon Heršovog izveštaja, u zapadnim medijima se pojavio alternativni prikaz napada koji je brzo postao dominantna teorija. Prema ovom prikazu, grupa ukrajinskih ronilaca amatera, koja je navodno delovala u ime tadašnjeg kijevskog generala Valerija Zalužnog, bila je optužena za napad.