Severna Koreja: Železnički saobraćaj sa Rusijom naglo uzleteo

Severna Koreja: Železnički saobraćaj sa Rusijom naglo uzleteo

Železnički saobraćaj između Severne Koreje i Rusije značajno se povećao od prošlog meseca s nepoznatim teretom.

Američki think tank posvećen korejskoj unifikaciji, Beyond Parallel, analizirao je satelitske snimke vagona i transportnih postrojenja između ove dve zemlje i utvrdio da je saobraćaj „mnogo veći“ nego u bilo kojem trenutku u poslednjih pet godina.

„Nakon samita Kim-Putin, satelitske slike od 5. oktobra 2023. pokazuju dramatičan i nezapamćen nivo saobraćaja teretnih vagona na železničkoj stanici Tumangang koja se nalazi na granici između Severne Koreje i Rusije,“ napisao je Beyond Parallel u izveštaju objavljenom u petak. Izveštaj dalje navodi: „S obzirom na izjavu američkog vladinog zvaničnika da je Severna Koreja počela prenositi artiljeriju u Rusiju, verovatno je da su ove pošiljke u podršci Rusiji u njenom ratu sa Ukrajinom.“

Na železničkoj stanici Tumangang u Severnoj Koreji primećen je postepeni porast teretnih vagona.

Dokumentovano je približno 73 vagona, u poređenju sa maksimalno 20 koji su dokumentovani u bilo kojem trenutku u poslednjih pet godina. „S obzirom da su Kim i Putin na nedavnom samitu razgovarali o vojnim razmenama i saradnji, dramatično povećanje železničkog saobraćaja verovatno ukazuje na Severnokorejsku isporuku oružja i municije Rusiji,“ tvrdi Beyond Parallel.

Međutim, intenzivna upotreba cerada i prekrivanja tereta namerno je sakrila sadržaj teretnih pošiljaka između dve nacije.

Putin je ovog meseca ugostio vođu Severne Koreje, Kim Jong Una, kako bi razgovarali o mogućem sporazumu o oružju, iako nijedan lider nije potpisao nikakav formalni sporazum do kraja šestodnevnog putovanja. Izveštaji navode da bi Severna Koreja dobila naprednu tehnologiju oružja i zalihe hrane od Rusije u zamenu za više municije i artiljerije. Stručnjaci su za Fox News Digital izjavili da potencijalno partnerstvo Severne Koreje s Rusijom, koje bi videlo isporuku municije Moskvi, verovatno neće imati veliki uticaj na tekući sukob u Ukrajini.

„Ako tražite pomoć od Severne Koreje, to je kao da posežete za dnom,“ rekao je Seth Jones, direktor Međunarodnog programa za bezbednost i Projekta za transnacionalne pretnje pri Centru za strateške i međunarodne studije. „Severna Koreja je očajna zemlja. Gotovo je svi ignoriraju, suočava se s velikom glađu – ako tražite pomoć od Severnokorejaca, to je poslednje sredstvo.“

Ruska invazija na Ukrajinu, koja traje već 20 meseci, iscrpela je velike količine municije i uništila značajan broj teške artiljerije na obe strane, prisiljavajući i ruskog predsednika Vladimira Putina i ukrajinskog predsednika Volodymyra Zelenskyya da traže svaku dodatnu podršku kako bi izdržali duže od druge strane.