Severna Koreja optužila je u ponedeljak Sjedinjene Države da su narušile njihov vazdušni prostor izvodeći nadzorne letove i upozorila da, dok je Pjongjang bio uzdržan, takvi letovi mogu biti oboreni, piše Rojters.
Provokativne vojne akcije Sjedinjenih Država približavale su Korejsko poluostrvo nuklearnom sukobu, rekao je neimenovani portparol Ministarstva nacionalne odbrane Severne Koreje u saopštenju koje je prenela zvanična novinska agencija KCNA.
U izveštaju se takođe navodi upotreba američkih izviđačkih aviona i dronova i navodi se da Vašington eskalira tenzije slanjem nuklearne podmornice u blizini poluostrva.
„Ne postoji garancija da se tako šokantna nesreća kao što je obaranje strateškog izviđačkog aviona američkog ratnog vazduhoplovstva neće dogoditi“ u vodama istočno od Koreje, rekao je portparol.
U saopštenju se navode incidenti iz prošlosti kada je Sever obarao ili presreo američke avione na granici sa Južnom Korejom i kod obale. Severna Koreja se često žalila na američke nadzorne letove u blizini poluostrva.
Nije bilo trenutnog odgovora američke vojske stacionirane u Južnoj Koreji na zahtev za komentar.
Potezi Sjedinjenih Država da uvedu strateška nuklearna sredstva na Korejsko poluostrvo su „najneskrivenija nuklearna ucena“ protiv Severne Koreje i zemalja u regionu i predstavljaju ozbiljnu pretnju miru, saopštila je KCNA.
„Da li će se ekstremna situacija, koju niko ne želi, stvoriti ili ne na Korejskom poluostrvu, zavisi od buduće akcije SAD, a ako se dogodi bilo kakva iznenadna situacija… SAD će za to snositi potpunu odgovornost“, navodi se u saopštenju.
Američke i južnokorejske snage izvele su ove godine vazdušne i mornaričke vežbe u kojima su učestvovali američki nosač aviona i teški bombarderi. Američka podmornica krstareće rakete na nuklearni pogon takođe je prošlog meseca uplovila u luku Busan u Južnoj Koreji.
Saopštenje Severa je osudilo ono što je nazvalo američkim potezom da razmesti stratešku nuklearnu podmornicu koja nosi nuklearne bojeve glave na Korejskom poluostrvu prvi put od 1981. godine.
U aprilu su se lideri Južne Koreje i Sjedinjenih Država dogovorili da će podmornica američke mornarice sa balističkim raketama sa nuklearnim oružjem posetiti Južnu Koreju prvi put od 1980-ih, ali nije dat raspored za takvu posetu.
To je bio deo plana da se pojača raspoređivanje američkih strateških sredstava sa ciljem efikasnijeg odgovora na pretnje Severne Koreje i testove oružja u odbrani njenog saveznika Južne Koreje.
U junu je američki strateški bombarder B-52 učestvovao u vazdušnim vojnim vežbama sa Južnom Korejom u demonstraciji sile nakon neuspelog lansiranja špijunskog satelita od strane Severne Koreje krajem maja.
Južnokorejski predsednik Jun Suk Jel rekao je da je vreme da se pokaže da je „odlučnost međunarodne zajednice da odvrati severnokorejski program nuklearnog oružja jača od želje Severne Koreje da razvije nuklearno oružje“, u pisanim komentarima za Asošiejted pres objavljenim u ponedeljak.
Jun treba da prisustvuje samitu NATO-a u Litvaniji ove nedelje, gde se očekuje da će tražiti veću saradnju sa članicama NATO-a u vezi sa nuklearnim i raketnim pretnjama Severne Koreje, saopštila je njegova kancelarija.