Severna Koreja tvrdi poseduje hipersonične rakete dizajnirane da pogode Guam

Severna Koreja tvrdi poseduje hipersonične rakete dizajnirane da pogode Guam

Severna Koreja je uspešno testirala motor na čvrsto gorivo za svoj novi tip hipersonične rakete srednjeg dometa, izvestili su u sredu državni mediji, tvrdeći da su napredovali u naporima da se razvije snažnija, agilnija raketa dizajnirana da pogodi daleke američke ciljeve.

Hipersonična raketa je među nizom visokotehnoloških sistema naoružanja koje je severnokorejski lider Kim Džong Un javno obećao da će uvesti 2021. godine kako bi se izborio sa onim što je nazvao produbljivanjem neprijateljstva SAD. Spoljni stručnjaci kažu da Kim želi modernizovani arsenal naoružanja kako bi se oslobodio američkih ustupaka poput ublažavanja sankcija kada se diplomatija nastavi.

Kim je u utorak vodio zemaljski mlazni test višestepenog motora na čvrsto gorivo za hipersoničnu raketu u severozapadnom lansirnom postrojenju raketa, izvestila je zvanična korejska centralna novinska agencija.

U njemu se navodi da je Kim rekao da je strateška vrednost nove rakete srednjeg dometa jednako važna kao i interkontinentalne balističke rakete koje ciljaju kopno SAD i da „neprijatelji znaju bolje o tome“. U njemu se navodi da je rok za završetak razvoja novog sistema naoružanja „određen velikim uspehom na važnom testu“.

Rakete srednjeg dometa koje poseduje ili progoni Severna Koreja su sistemi naoružanja koji su prvenstveno usmereni na napad na američku pacifičku teritoriju Guam, gde se nalaze američke vojne baze. Uz podešavanje dometa, projektili se mogu koristiti za gađanje bližih ciljeva poput američkih vojnih objekata na japanskom ostrvu Okinava, kažu stručnjaci.

Poslednjih godina, Severna Koreja se zalagala za razvoj više oružja sa ugrađenim čvrstim pogonom, što otežava otkrivanje lansiranja od raketa na tečno gorivo koje se moraju napajati pre poletanja i ne mogu dugo da traju. Potraga Severa za hipersoničnim oružjem takođe ima za cilj da porazi odbrambene sisteme protiv raketa SAD i Južne Koreje, ali nije jasno da su severna hipersonična vozila dosledno održavala željenu brzinu veću od 5 Maha tokom testova 2021. i 2022. godine, kažu stručnjaci.

Severna Koreja je u januaru saopštila da je testirala novu balističku raketu srednjeg dometa na čvrsto gorivo sa hipersoničnom bojevom glavom, što je očigledno referenca na raketu pomenutu u depeši KCNA od srede. Severna Koreja je u novembru saopštila da je testirala motore za raketu.

Južna Koreja, SAD i Japan saopštili su u ponedeljak da su otkrili višestruka probna lansiranja balističkih projektila od strane Severne Koreje u prvom ispaljivanju raketa u zemlji u poslednjih mesec dana. Sever je u utorak saopštio da je izveo vežbu bojevom paljbom iz, kako je rekao, „super velikih“ višecevnih raketnih bacača sa nuklearnom sposobnošću dizajniranih da gađaju glavni grad Južne Koreje, Seul. Južnokorejska vojska je kasnije saopštila da smatra da je severnokorejski sistem naoružanja testiran kao balistička raketa.

Severna Koreja je učestvovala u provokativnim raketnim testovima od 2022. Vojske SAD i Južne Koreje su odgovorile proširenjem svojih bilateralnih vežbi i trilateralnih vežbi koje uključuju Japan. Posmatrači kažu da će Severna Koreja verovatno intenzivirati svoje raketne testove uoči predsedničkih izbora u SAD u novembru.