Severna Koreja šalje ministra spoljnih poslova u Rusiju dok se njeni vojnici obučavaju za borbu u Ukrajini

Severna Koreja šalje ministra spoljnih poslova u Rusiju dok se njeni vojnici obučavaju za borbu u Ukrajini

Severna Koreja je u utorak saopštila da njen najviši diplomata posećuje Rusiju, u još jednom znaku njihovih produbljivanja odnosa pošto rivalske Južne Koreje i zapadne zemlje kažu da je Sever poslala hiljade vojnika da podrže ruski rat u Ukrajini.

Zvanična korejska centralna novinska agencija Severne Koreje saopštila je da je delegacija predvođena ministrom inostranih poslova Čoe Son Huijem otputovala za Rusiju u ponedeljak, ali nije precizirala svrhu posete.

Najava Čoove posete usledila je nekoliko sati nakon što je Pentagon saopštio da je Severna Koreja poslala oko 10.000 vojnika u Rusiju, za koje se očekuje da stignu na bojišta u Ukrajini u „narednih nekoliko nedelja“.

Južnokorejski i zapadni lideri izrazili su zabrinutost da bi umešanost Severne Koreje mogla da pomogne da se produži ruska agresija u Ukrajini i da bi Rusija zauzvrat mogla da ponudi tehnologiju koja bi mogla da unapredi pretnju koju predstavlja severnokorejski nuklearni program i raketni program.

Portparol Pentagona Sabrina Sing rekla je novinarima u ponedeljak da su se neki od severnokorejskih vojnika već približili Ukrajini i da se veruje da idu ka pograničnom regionu Kursk, gde se Rusija bori da odbije ukrajinski upad.

Južnokorejski predsednik Ioon Suk Ieol je u ponedeljak u telefonskim razgovorima sa predsednicom Komisije Evropske unije Ursulom fon der Lejen i generalnim sekretarom NATO Markom Ruteom podelio procene južnokorejske obaveštajne službe da bi severnokorejske trupe mogle da budu raspoređene na bojišta „brže nego što se očekivalo“. On je pozvao na bližu koordinaciju sa evropskim vladama u cilju „nadgledanja i blokiranja“ ilegalne razmene između Pjongjanga i Moskve, navodi se u saopštenju Ioonove kancelarije.

Nakon što su prvobitno demantovali tvrdnje o raspoređivanju severnokorejskih trupa, Pjongjang i Moskva su zauzeli neodređeni stav, tvrdeći da je njihova vojna saradnja u skladu sa međunarodnim pravom bez direktnog priznavanja prisustva severnokorejskih snaga u Rusiji.

Severna Koreja je takođe optužena da je Rusiji isporučila milione artiljerijskih granata i druge vojne opreme kako bi podstakla njen rat u Ukrajini. Sjedinjene Države i njihovi partneri opisali su rusku nabavku severnokorejskog osoblja i zaliha kao kršenje rezolucija Saveta bezbednosti UN i izneli sumnju da Moskva pomaže Pjongjangu da izbegne sankcije i nezakonito finansira svoj program naoružanja.

„Ilegalni vojni dosluh između Rusije i Severne Koreje predstavlja značajnu bezbednosnu pretnju za međunarodnu zajednicu i ozbiljnu stvar koja bi potencijalno mogla da naškodi našoj bezbednosti. Moramo temeljno ispitati sve mogućnosti i pripremiti kontramere“, rekao je Jun na sastanku kabineta u Seulu u utorak.

Jun je prošle nedelje ukazao na mogućnost snabdevanja Ukrajine oružjem, rekavši da Seul priprema protivmere koje bi mogle da budu sprovedene u fazama u zavisnosti od stepena vojne saradnje između Pjongjanga i Moskve.

Južna Koreja, rastući izvoznik oružja, pružila je humanitarnu pomoć i drugu nesmrtonosnu podršku Ukrajini i pridružila se ekonomskim sankcijama koje predvode SAD protiv Moskve. Do sada se odupirala pozivima Kijeva i NATO-a da direktno snabde Ukrajinu oružjem, pozivajući se na dugogodišnju politiku nedavanja oružja zemljama uključenim u aktivni sukob.