Severna Koreja preti SAD nuklearnom odmazdom

Severna Koreja preti SAD nuklearnom odmazdom

Severna Koreja je zapretila nuklearnim odgovorom ako SAD rasporede nosače aviona, bombardere i raketne podmornice u Južnoj Koreji, navodi se u saopštenju koje je u četvrtak podelio državni medijski kanal KCNA.

Pjongjang tvrdi da su, uprkos ponovljenim upozorenjima, Vašington i Seul 18. jula održali sastanak „nuklearne konsultativne grupe“ da bi navodno razgovarali o upotrebi nuklearnog oružja protiv Severne Koreje.

„Konkretno, neprijateljske snage su predstavljale najneskriveniju i direktnu nuklearnu pretnju DNRK [Severnoj Koreji] dovođenjem strateške nuklearne podmornice klase Ohajo u operativnu bazu u luci Busan, što znači da je strateško nuklearno oružje raspoređeno na Korejskom poluostrvu prvi put posle 40-ak godina“, rekao je severnokorejski ministar odbrane Kang Sunnam u izjavi.

On je rekao da taj potez ukazuje da je američki scenario za nuklearni napad na Severnu Koreju ušao u „najkritičniju fazu vizuelizacije i sistemizacije“.

Kang je optužio Vašington i Seul da su otišli ​​„preko ’crvene linije’ u svojoj vojnoj histeriji“ i tvrdio da raspoređivanje nuklearnih podmornica i drugih strateških sredstava potpada pod uslove za upotrebu nuklearnog oružja koji su navedeni u vojnoj doktrini Severne Koreje.

„Doktrina DNRK o upotrebi nuklearnog oružja dozvoljava sprovođenje neophodnih postupaka u slučaju da se protiv nje pokrene nuklearni napad ili se proceni da je upotreba nuklearnog oružja neminovna“, rekao je Kang. On je takođe pozvao američku vojsku da shvati da je njena nuklearna sredstva ušla u „izuzetno opasne vode”.

Saopštenje je usledilo nakon što je Pjongjang u sredu ispalio dve balističke rakete u Japansko more, kao odgovor na pristajanje podmornice klase USS Kentaki Ohajo u južnokorejskom gradu Busanu.

U Pjongjangu i Vašingtonu poslednjih meseci rastu tenzije, uključujući niz raketnih testova od strane Severne Koreje i velike vojne vežbe američkih i južnokorejskih snaga. Severnokorejski zvaničnici su tvrdili da će kontinuirano prikazivanje vojne moći njihove nacije, uključujući njen program nuklearnog oružja, obezbediti mir i stabilnost usred eskalacije pretnji od „amerikanaca sličnih gangsterima“.

U međuvremenu, američki zvaničnici su insistirali da je Vašington spreman da pregovara sa Severnom Korejom „bez preduslova“ o njenom nuklearnom programu, i opisali su zajedničke vojne vežbe sa Južnom Korejom kao odvraćanje od mogućih napada iz Pjongjanga.