Severna Koreja saopštila je u četvrtak da bi raspoređivanje američkih nosača aviona, bombardera ili raketnih podmornica u Južnoj Koreji moglo da ispuni kriterijume za njenu upotrebu nuklearnog oružja, javili su državni mediji KCNA, pozivajući se na ministra odbrane zemlje Kang Sun Nama, piše Rojters.
Komentari podižu ulog dok svaka strana pojačava demonstracije vojne sile u sukobu oko programa nuklearnog oružja i balističkih projektila izolovane zemlje.
U izjavi ministra odbrane takođe su se optužile Sjedinjene Države i Južna Koreja za eskalaciju tenzija u regionu, uz kritiku prvog sastanka njihove Nuklearne konsultativne grupe (NCG).
„Sve veća vidljivost raspoređivanja strateške nuklearne podmornice i drugih strateških sredstava mogla bi da potpadne pod uslove upotrebe nuklearnog oružja koji su navedeni u zakonu DNRK“, navodi se u saopštenju.
DNRK je skraćenica od zvaničnog naziva Severa, Demokratska Narodna Republika Koreja.
Kangova primedba bila je usmerena na nuklearno naoružanu američku podmornicu sa balističkim projektilima klase Ohajo koja je ranije ove nedelje stigla u luku u južnom gradu Busanu.
„Faza vojnog sukoba na Korejskom poluostrvu isplivala je na površinu kao opasna realnost“, navodi se u izveštaju KCNA.
Ministarstvo nacionalne odbrane Južne Koreje saopštilo je u petak da su sastanak NCG-a i raspoređivanje USS Kentakija „samo odbrambene protivmere” protiv nuklearnih i raketnih pretnji Severne Koreje.
„Severna Koreja neće dobiti nikakve ustupke od saveza Južne Koreje i SAD za svoj nuklearni razvoj i pretnje koje će samo dovesti do pogoršanja izolacije i poteškoća“, navodi se u saopštenju južnokorejskog ministarstva.
Izveštaj KCNA usledio je nakon što je američki vojnik u utorak prešao granicu sa Severnom Korejom u vreme pojačanih tenzija između dve Koreje i Sjedinjenih Država.
Severna Koreja još nije komentarisala incident u kojem je učestvovao američki vojnik.
Prošle godine, povučena država je kodifikovala novi, ekspanzivni nuklearni zakon, proglašavajući svoj status nuklearno naoružane države „nepovratnim“.
Taj nuklearni zakon je ocrtao „veliki“ skup okolnosti pod kojima bi Severna Koreja mogla da pribegne nuklearnoj upotrebi, i oni ukazuju da vide da je poseta podmornici u skladu sa tim uslovima, rekao je Ankit Panda iz američke Karnegijeve zadužbine za međunarodni mir.
„Šire, međutim, mislim da oni nastoje da odvrate Vašington od regulisanja dodatnih pokazivanja uveravanja ove prirode za Južnokorejce“, rekao je Panda.