Severna Koreja je u utorak izvela raketno lansiranje za koji se veruje da nosi satelit, saopštili su Južna Koreja i Japan, što bi bio treći pokušaj Pjongjanga ove godine da postavi svoj prvi špijunski satelit u orbitu.
Severna Koreja je ranije obavestila Japan da planira da pošalje satelit između srede i 1. decembra, nakon dva neuspela pokušaja da se lansira, kako je nazvala, špijunski sateliti ranije ove godine.
Zvaničnici u Seulu i Tokiju rekli su da ne mogu odmah da provere da li je satelit postavljen u orbitu.
Lansiranje u utorak bilo bi prvo otkako se severnokorejski lider Kim Džong Un sastao sa Vladimirom Putinom u ruskom modernom svemirskom objektu u septembru na samitu na kojem je ruski predsednik obećao da će pomoći Pjongjangu u izgradnji satelita.
Južnokorejski zvaničnici rekli su da je ovaj pokušaj verovatno uključivao tehničku pomoć Moskve kao deo rastućeg partnerstva u kojem je Severna Koreja poslala milione artiljerijskih granata Rusiji. Rusija i Severna Koreja su negirale takve ugovore o naoružanju, ali javno obećavaju dublju saradnju.
„Pokretanje je još jedno flagrantno kršenje rezolucija Saveta bezbednosti UN“, rekao je zamenik američkog ambasadora u Ujedinjenim nacijama Robert Vud.
Vojska Južne Koreje saopštila je da se veruje da raketa nosi izviđački satelit i da je lansirana ka jugu iz oblasti Tongčang-ri, u kojoj se nalazi glavni severni centar za lansiranje satelita Sohae.
Japanska vlada izdala je hitno upozorenje za stanovnike na jugu da se zaklone od moguće pretnje severnokorejskog projektila.
Preko svog sistema za hitne slučajeve, japanska vlada je poručila stanovnicima Okinave da se zaklone unutar zgrada ili ispod zemlje. Javni emiter NHK citirao je izvor iz japanskog ministarstva odbrane koji je rekao da je projektil vjerovatno satelit.
Kasnije je rečeno da je projektil izgledalo kao da je preleteo i pored Okinave prema Tihom okeanu oko 22:55, i da je ukinuo svoje hitno upozorenje.
Severnokorejski državni medij KCNA izvestio je u utorak da je „suvereno pravo“ zemlje da ojača svoju vojnu moć protiv sistema za nadzor svemira predvođenog SAD, i da je branio razvoj vojnog satelita Pjongjanga, pozivajući se na istraživača u svemirskoj agenciji te nuklearno naoružane države .
U kratkim napomenama novinarima po dolasku u kabinet premijera, Japanac Fumio Kišida ponovio je da je lansiranje Severne Koreje predstavljalo kršenje rezolucija Saveta bezbednosti UN i pretnju bezbednosti japanskih građana.
„Uložili smo oštar protest i najoštrije osudili Severnu Koreju“, rekao je on.
Ranije u utorak Kišida je rekao da su odbrambeni sistemi njegove zemlje, uključujući razarače Aegis i rakete protivvazdušne odbrane PAC-3, spremni za svaku „neočekivanu situaciju“ koja se pojavi.
Japan nije preduzeo korake da uništi raketu, saopštila je obalska straža, pozivajući se na ministarstvo odbrane.
Nema neposrednih izveštaja o šteti od lansiranja, rekao je glavni sekretar japanske vlade Hirokazu Macuno, koji je nazvao učestala lansiranja raketa Severne Koreje pretnjom miru i bezbednosti.
„Ova lansiranja, čak i ako su bila sa ciljem lansiranja satelita, suprotstavljaju se relevantnim rezolucijama Ujedinjenih nacija o zabrani upotrebe tehnologije balističkih raketa“, rekao je on.
Macuno je rekao da se projektil razbio na više delova, pri čemu je prvi pao 350 km (217 milja) zapadno od Korejskog poluostrva van projektovane oblasti, u 22:50. Drugi deo je pao sedam minuta kasnije u oblast koju je projektovao Pjongjang i izvan japanske EEZ, rekao je on.
Severna Koreja je prethodno obavestila Japan, kao koordinacioni organ Međunarodne pomorske organizacije za te vode, o svojim planovima za lansiranje satelita.
Pjongjang svoje svemirske i vojne raketne programe smatra suverenim pravom i rekao je da planira flotu satelita za praćenje poteza američkih i južnokorejskih trupa.
Napravio je više pokušaja da lansira ono što je nazvao „posmatračkim“ satelitima, od kojih su dva izgleda uspešno stigla u orbitu, ali više ne rade.
Analitičari kažu da su špijunski sateliti ključni za poboljšanje efikasnosti severnokorejskog oružja.
Južna Koreja je u ponedeljak izdala upozorenje tražeći od Severne Koreje da odustane od svakog plana za lansiranje satelita, opisujući to kao čin provokacije koja ugrožava bezbednost Južne Koreje.
Rečeno je da je učinilo svoj deo da ispoštuje sporazum sa Severom iz 2018. da se ne angažuje u akcijama koje podižu regionalne tenzije, dok ga je Sever više puta kršio lansiranjem projektila i letećim bespilotnim letelicama.
Južnokorejski zvaničnici rekli su da razmatraju mogućnost suspendovanja nekih delova sporazuma.
Nakon pokušaja lansiranja u maju, Južna Koreja je izvukla olupinu satelita iz mora i rekla da je analiza pokazala da je imao ograničenu upotrebu kao platforma za izviđanje.