Severnokorejski lider Kim Džong Un nedavno je prisustvovao demonstraciji novih eksplodirajućih bespilotnih letelica koje su dizajnirane za udar na mete. Obećao je podršku razvoju ovakvog oružja radi povećanja borbene spremnosti svoje vojske, saopštili su državni mediji. Ova demonstracija dolazi usred napetosti između Severne Koreje, Sjedinjenih Američkih Država i Južne Koreje.
Fotografije sa testa prikazuju beli dron sa karakterističnim repovima i krilima u obliku slova Ks koji je navodno uništio cilj sličan južnokorejskom borbenom tenku K-2. Većina bespilotnih letelica se obično udaljava od ciljeva i ispaljuje rakete.
Ovaj test, koji je navodno održan u subotu prethodne nedelje, dešava se paralelno sa velikom vojnom vežbom američkih i južnokorejskih trupa. Cilj ovih vežbi, nazvanih Ulchi Freedom Shield, je poboljšanje zajedničkih odbrambenih sposobnosti protiv rastućih pretnji Severne Koreje.
U međuvremenu, Sjedinjene Američke Države i Južna Koreja su započele zasebnu vežbu amfibijskog sletanja koja uključuje veliki broj aviona i plovila iz njihovih mornarica i marinaca, uključujući i američke lovce F-35 i amfibijski jurišni brod USS Boker. Ova vežba, nazvana Ssangjong, ima za cilj poboljšanje međusobne borbene interoperabilnosti.
Prema zvaničnim izvorima iz Severne Koreje, testiranje dronova uključivalo je različite tipove bespilotnih letelica programiranih da napadaju ciljeve na kopnu i moru. Navodno, ove letelice su letele različitim rutama pre nego što su precizno pogodile probne mete.
Kim je istakao globalne trendove u vojnim tehnologijama i savremenoj borbi, naglašavajući važnost dronova u ratovanju. Izrazio je potrebu za brzim razvojem i proizvodnjom različitih tipova dronova koji mogu eksplodirati pri udaru, vršiti izviđanje ili napadati podvodne mete.
Portparol Združenog generalštaba Južne Koreje, Li Čang Hjun, izjavio je da vojska Južne Koreje prati razvoj bespilotnih letelica Severne Koreje, ali nije pružio detaljnu procenu. Neki analitičari sugerišu da dronovi prikazani na fotografijama podsećaju na ruske bespilotne letelice Zala Lancet-3, dok je Li izjavio da se istražuje mogućnost saradnje između Rusije i Severne Koreje u vezi sa ovim dronovima.
Napetost na Korejskom poluostrvu raste kako Kim jača svoju nuklearnu vojsku i upućuje pretnje Vašingtonu i Seulu. Dok se međunarodna pažnja uglavnom fokusira na rakete dugog dometa, Kim takođe širi svoje oružje koje cilja na Južnu Koreju, uključujući rakete kratkog dometa i artiljerijske sisteme. Nedavno je obeležio isporuku 250 nuklearnih lansera raketa vojnim jedinicama duž granice sa Južnom Korejom, što je izazvalo zabrinutost u međunarodnoj zajednici.
Analitičari smatraju da Kim može pokušati da pojača pritisak u izbornoj godini u SAD kako bi ostvario svoje ciljeve i pregovarao sa Vašingtonom sa pozicije snage.