Severna Koreja pogubljuje ljude zbog droge, deljenja južnokorejskih medija i verskih aktivnosti jer guši ljudska prava i slobode svojih građana, navodi njen rival Južna Koreja u izveštaju u četvrtak, piše Rojters.
Ministarstvo za ujedinjenje Južne Koreje, koje se bavi međukorejskim poslovima, zasnovalo je izveštaj od 450 stranica na svedočenjima prikupljenim od 2017. do 2022. od više od 500 Severnokorejaca koji su pobegli iz svoje domovine.
„Čini se da je pravo građana Severne Koreje na život u velikoj meri ugroženo“, navodi ministarstvo u izveštaju.
„Pogubljenja se široko sprovode za dela koja ne opravdavaju smrtnu kaznu, uključujući zločine protiv droge, distribuciju južnokorejskih video snimaka i verske i sujeverne aktivnosti.
Rojters nije mogao nezavisno da proveri nalaze južnokorejske vlade, ali su bili u skladu sa istragama UN i izveštajima nevladinih organizacija.
Severna Koreja je odbacila kritike na račun njenih uslova za ljudska prava kao deo zavere za svrgavanje njenih vladara.
Izveštaj je dao detalje o masovnim zloupotrebama prava koje predvodi država u zajednicama, zatvorskim logorima i drugde, uključujući javna pogubljenja, mučenje i proizvoljna hapšenja.
Smrt i mučenje se redovno dešavaju u pritvorskim objektima, a neki ljudi su pogubljeni po kratkom postupku nakon što su uhvaćeni u pokušaju da pređu granicu, saopštilo je ministarstvo.
Izveštaj je došao u trenutku kada Južna Koreja nastoji da istakne neuspeh svog izolovanog suseda da poboljša uslove života dok se trči da poveća svoj nuklearni i raketni arsenal.
Južnokorejski predsednik Jun Suk Jel rekao je da bi izveštaj trebalo da bolje obavesti međunarodnu zajednicu o „užasnim” zloupotrebama Severne Koreje, rekavši da Severna Koreja ne zaslužuje „ni jedan peni” ekonomske pomoći dok sledi svoje nuklearne ambicije.
Pristup konzervativnog Ioona je izrazito odstupanje od pristupa njegovog liberalnog prethodnika, Mun Jae-ina, koji se suočio sa kritikama zbog svog manje otvorenog stava o pravima Severa dok je nastojao da poboljša veze i izgradi odnos sa njegovim liderom Kim Džong Unom .
Ministarstvo za ujedinjenje je po zakonu dužno da napravi godišnju procenu situacije sa pravima na severu.
Skoro 34.000 Severnokorejaca se naselilo u Južnoj Koreji, ali je broj prebeglih naglo opao zbog pojačane bezbednosti granica.
Broj dolazaka iz Severne Koreje dostigao je najniži nivo u istoriji od samo 63 u 2021. godini, usred gašenja COVID-19, pre nego što su se popeli na 67 u 2022, pokazali su podaci ministarstva.