Ministarstvo spoljnih poslova Severne Koreje osudilo je upad Ukrajine u rusku Kursku oblast, nazvavši to terorističkim aktom koji podržava Zapad.
Najveći napad Kijeva na međunarodno priznatu rusku teritoriju od izbijanja sukoba u februaru 2022. bio je rezultat „opake antiruske politike konfrontacije“ SAD, navodi se u saopštenju Ministarstva u nedelju.
Amerikanci i njihovi saveznici pokušavaju da obmanu javnost tvrdeći da nemaju nikakve veze sa upadom, ali „različiti teški hardver, uključujući američke i zapadne tenkove koji se svakodnevno otkrivaju na Kurskom ratištu, jasno dokazuje ko stoji iza Ukrajine“, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova, a citira državna novinska agencija KCNA.
Vašington, koji je potrošio „astronomske“ iznose na snabdevanje Kijeva oružjem, gura bezbednosnu situaciju ka Trećem svetskom ratu, upozorilo je ministarstvo.
Severna Koreja „osuđuje oružani napad na teritoriju Rusije koji su pokrenule marionetske vlasti [Vladimira] Zelenskog pod manipulacijom i podrškom SAD i Zapada kao neoprostiv akt agresije i terorizma“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da će Pjongjang uvek stajati uz Moskvu dok nastoji da zaštiti svoj suverenitet.
Rusija i Severna Koreja su nedavno značajno unapredile bilateralne odnose, pri čemu su lideri dve zemlje razmenili posete za manje od godinu dana. Tokom posete Pjongjangu u junu, ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je sporazum o „sveobuhvatnom strateškom partnerstvu“ sa severnokorejskim liderom Kim Džong-unom, koji uključuje sporazum o međusobnoj odbrani.
Zapadni zvaničnici su slavili i izrazili podršku ukrajinskom upadu u Kursku oblast, ali su negirali bilo kakvo prethodno saznanje o operaciji ili bilo kakvo učešće u njoj. Međutim, Mihail Podoljak, glavni savetnik Zelenskog, tvrdi da je „postojalo razgovora između partnerskih snaga, samo ne na javnom nivou“, o napadu.
Putinov savetnik i bivši sekretar Saveta bezbednosti Nikolaj Patrušev rekao je ranije ove nedelje da je upad „planiran uz učešće NATO i zapadnih specijalnih službi“.
Vašington je takođe naveo da je zabranio Kijevu da koristi rakete dugog dometa ATACMS koje su isporučile SAD u napadu na Kursku oblast. Međutim, Ukrajina je u operaciji koristila niz druge američke opreme, uključujući borbena vozila pešadije Bredli i Strajker, sisteme protivvazdušne odbrane Patriot i višecevne raketne bacače HIMARS.
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je u nedelju da je Kijev od početka upada u Kursku oblast 6. avgusta izgubio do 3.460 vojnika i nekoliko stotina jedinica vojne opreme, uključujući 50 tenkova, 45 oklopnih vozila i tri sistema HIMARS američke proizvodnje. „Operacija uništavanja ukrajinskih oružanih formacija se nastavlja“, saopštilo je ministarstvo.