Severna Koreja je u četvrtak optužila SAD i Južnu Koreju za eskalaciju tenzija do ivice nuklearnog rata kroz zajedničke vojne vežbe, obećavajući da će odgovoriti „ofanzivnom akcijom“, preneo je državni medij KCNA.
KCNA je objavila komentar Čoe Džu Hjona, koga je nazvala međunarodnim bezbednosnim analitičarom, kritikujući vežbe kao „okidač za dovođenje situacije na Korejskom poluostrvu do tačke eksplozije“, piše Rojters.
„Nesmotrena vojna konfrontirajuća histerija SAD i njenih sledbenika protiv DNRK dovodi situaciju na Korejskom poluostrvu do nepovratne katastrofe… do ivice nuklearnog rata“, navodi se u članku.
Koristio je akronim zvaničnog imena Severne Koreje, Demokratska Narodna Republika Koreja.
„Sada se međunarodna zajednica jednoglasno nada da će tamni oblaci nuklearnog rata koji se nadvijaju nad Korejskim poluostrvom biti uklonjeni što je pre moguće“, dodaje se.
Američke i južnokorejske snage sprovode seriju godišnjih prolećnih vežbi od marta, uključujući vazdušne i morske vežbe koje uključuju američki nosač aviona i bombardere B-1B i B-52, kao i svoje prve vežbe sletanja na amfibijsko sletanje velikih razmera u poslednjih pet godina.
U komentaru se ističe da je učešće avioprevoznika usmereno na podsticanje konfrontacije, rekavši da će Pjongjang odgovoriti na vežbe primenom svog ratnog odvraćanja kroz „ofanzivnu akciju“.
„Vežbe su pretvorile Korejsko poluostrvo u ogromnu magacinu baruta koja se svakog trenutka može detonirati“, dodaje se.
Severna Koreja je burno reagovala na vežbe, nazivajući ih probom za invaziju.
Poslednjih nedelja pojačava svoju vojnu aktivnost, otkriva nove, manje nuklearne bojeve glave, ispaljuje interkontinentalnu balističku raketu sposobnu da udari bilo gde u SAD i testira ono što je nazvala podvodnim dronovima za napade sa nuklearnim oružjem.
U odvojenoj depeši KCNA, Han Tae Song, stalni predstavnik diplomatske misije Severne Koreje u Ženevi, oštro je osudio godišnju rezoluciju koju je ove nedelje usvojio Savet UN za ljudska prava o stanju prava u zemlji.
Pjongjang je dugo odbacivao međunarodne kritike na račun svojih kršenja ljudskih prava kao zaveru koju predvode SAD za svrgavanje svog režima.
Han je rezoluciju nazvao „nepodnošljivim aktom političke provokacije i neprijateljstva“ i „najviše politizovanim dokumentom prevare“.