Severna Koreja je u utorak saopštila da je njen najnoviji test oružja nova hipersonična raketa srednjeg dometa dizajnirana da pogodi udaljene ciljeve u Pacifiku, pošto je lider Kim Džong Un obećao da će dalje proširiti svoju kolekciju nuklearnog oružja za borbu protiv suparničke nacije.
Izveštaj severnokorejskih državnih medija došao je dan nakon što je vojska Južne Koreje saopštila da je otkrila da je Severna Koreja lansirala raketu koja je letela 1.100 kilometara (685 milja) pre nego što je sletela u vode između Korejskog poluostrva i Japana. Lansiranje, sprovedeno nedeljama pre nego što se Donald Tramp vratio na mesto predsednika SAD, prošlo je burnu godinu u testiranju oružja.
Severna Koreja je prošle godine demonstrirala više sistema naoružanja koji mogu da gađaju njene susede i Sjedinjene Države, uključujući interkontinentalne balističke rakete na čvrsto gorivo, i postoji zabrinutost da bi njeni vojni kapaciteti mogli dalje da napreduju kroz transfer tehnologije iz Rusije, dok se dve zemlje usklađuju oko rat u Ukrajini.
Severna Koreja je poslednjih godina testirala razne rakete srednjeg dometa, koje bi, ako budu usavršene, mogle da stignu do američkog pacifičkog vojnog čvorišta Guam. Poslednjih meseci, Nort je testirao kombinovanje ovih projektila sa navodnim hipersoničnim bojevim glavama kako bi poboljšao njihovu sposobnost preživljavanja.
Severna Koreja od 2021. godine testira različita hipersonična oružja dizajnirana da lete pet puta većom brzinom od zvuka. Brzina i manevrisanje takvog oružja imaju za cilj da izdrže regionalne sisteme protivraketne odbrane. Međutim, nejasno je da li ove rakete stalno lete brzinama koje Sever tvrdi.
Sjeverni državni mediji su rekli da je Kim nadgledao lansiranje u ponedjeljak i da je oružje preletjelo 1.500 kilometara (932 milje) i postiglo brzinu koja je 12 puta veća od brzine zvuka prije nego što je precizno pogodilo morski cilj. Vojska Južne Koreje nije odmah komentarisala procenu Severne Koreje.
Kim je opisao raketu kao ključno dostignuće u svojim ciljevima da ojača nuklearno odvraćanje Severa izgradnjom arsenala na koji „niko ne može da odgovori“, navodi zvanična korejska centralna novinska agencija.
„Hipersonični raketni sistem će pouzdano sadržati sve rivale u pacifičkom regionu koji mogu uticati na bezbednost naše države“, rekao je Kim, a prenosi agencija.
Kim je ponovio da je njegov nuklearni pritisak bio usmeren na suprotstavljanje „različitim bezbednosnim pretnjama koje su neprijateljske snage predstavljale našoj državi“, ali KCNA nije spomenuo nikakvu direktnu kritiku prema Vašingtonu, Seulu ili Tokiju.
Lansiranje se dogodilo dok je američki državni sekretar Antoni Blinken bio u poseti Seulu radi razgovora sa južnokorejskim saveznicima o severnokorejskoj nuklearnoj pretnji i drugim pitanjima.
Na konferenciji za novinare sa južnokorejskim ministrom spoljnih poslova Čo Tae-julom u ponedeljak, Blinken je osudio lansiranje Severne Koreje, čime je prekršena rezolucija Saveta bezbednosti UN protiv severnih programa naoružanja. On je takođe ponovio zabrinutost zbog sve većeg usklađivanja između Severne Koreje i Rusije u ratu Moskve protiv Ukrajine. On je opisao vojnu saradnju između Pjongjanga i Moskve kao „dvosmernu ulicu”, rekavši da Rusija obezbeđuje vojnu opremu i obuku severu i „namerava da deli svemir i satelitsku tehnologiju”.
Prema procenama SAD, Ukrajine i Južne Koreje, Severna Koreja je poslala više od 10.000 vojnika i sistema konvencionalnog naoružanja da podrži ratnu kampanju Moskve. Postoji zabrinutost da bi Rusija mogla da prenese Severnoj Koreji naprednu tehnologiju naoružanja zauzvrat, što bi potencijalno moglo da poveća pretnju koju predstavlja Kimova vojska sa nuklearnim oružjem.
Na političkoj konferenciji na kraju godine, Kim Džong Un je obećao da će primeniti „najžešće“ protiv SAD. politiku i kritikovao napore Bajdenove administracije da ojača bezbednosnu saradnju sa Seulom i Tokijem, koje je opisao kao „nuklearni vojni blok za agresiju“.
Severnokorejski državni mediji nisu precizirali Kimove političke planove niti su pominjali bilo kakve konkretne komentare o Trampu. Tokom svog prvog predsedničkog mandata, Tramp se tri puta sastao s Kimom radi razgovora o severnom nuklearnom programu.
Čak i ako se Tramp vrati u Belu kuću, brzi nastavak diplomatije sa Severnom Korejom mogao bi biti malo verovatan. Kimova ojačana pozicija – izgrađena na njegovom proširenom nuklearnom arsenalu, produbljivanju saveza sa Rusijom i slabljenju sprovođenja međunarodnih sankcija SAD – predstavlja nove izazove za rešavanje nuklearnog sukoba, kažu stručnjaci.