Severnokorejski lider Kim Džong Un nadgledao je probno ispaljivanje novih krstarećih projektila dizajniranih da se lansiraju sa podmornica, a takođe je pregledao napore za izgradnju podmornice na nuklearni pogon, ponavljajući svoj cilj izgradnje mornarice sa nuklearnim oružjem. suprotstavlja se onome što on prikazuje kao rastuću spoljnu pretnju, rekli su državni mediji u ponedeljak.
Izveštaj je stigao dan nakon što je vojska Južne Koreje saopštila da je otkrila da Severna Koreja ispaljuje više krstarećih projektila iznad voda u blizini istočne luke Sinpo, gde Severna Koreja ima veliko brodogradilište koje razvija podmornice. To je bila poslednja u nizu demonstracija naoružanja Severne Koreje usred sve većih tenzija sa Sjedinjenim Državama, Južnom Korejom i Japanom.
Zvanični list Severne Koreje Rodong Sinmun objavio je fotografije nečega što se činilo kao da su najmanje dve rakete ispaljene odvojeno. Obojica su stvorili sivkasto-bele oblake dok su probijali površinu vode i vinula u vazduh pod uglom od oko 45 stepeni, što verovatno sugeriše da su ispaljeni iz cevi za lansiranje torpeda.
Državni mediji navode da su rakete bile Pulhvasal-3-31, nova vrsta oružja koja je prvi put testirana prošle sedmice u kopnenim lansiranjima sa zapadne obale Sjeverne Koreje.
Izveštaji su implicirali da su tokom testa ispaljene dve rakete, ali nije precizirano plovilo korišćeno za lansiranje. Severna Koreja je proteklih godina ispaljivala rakete kako sa razvojnih podmornica koje ispaljuju rakete, tako i sa podvodnih testnih platformi izgrađenih na baržama.
Poslednjih godina, Severna Koreja je testirala razne rakete dizajnirane da se ispaljuju iz podmornica, dok pokušava da iznese nuklearne udare iz podvodnog područja. U teoriji, takav kapacitet bi ojačao svoje odvraćanje tako što bi obezbedio preživu sposobnost za odmazdu nakon apsorpcije nuklearnog napada na kopnu.
Podmornice koje ispaljuju rakete bi takođe dodale pomorsku pretnju rastućoj kolekciji severa naoružanja na čvrsto gorivo ispaljenog iz kopnenih vozila koja su dizajnirana da savladaju raketnu odbranu Južne Koreje, Japana i Sjedinjenih Država.
Ipak, bilo bi potrebno znatno vreme, resursi i tehnološka poboljšanja da bi zemlja pod velikim sankcijama izgradila flotu od najmanje nekoliko podmornica koje bi mogle da putuju tiho i da pouzdano izvode napade, kažu analitičari.
Zvanična severnokorejska centralna novinska agencija saopštila je da je Kim izrazio zadovoljstvo nakon što su rakete precizno pogodile svoje morske mete tokom nedeljnog testa.
Zatim je izdao neodređene važne zadatke za „realizaciju nuklearnog naoružanja mornarice i proširenje sfere delovanja“, koje je opisao kao ključne ciljeve s obzirom na „preovlađujuću situaciju i buduće pretnje“, navodi se u izveštaju. KCNA je saopštila da je Kim takođe obavešten o naporima da se razvije podmornica na nuklearni pogon i druga napredna pomorska plovila.
Kim je dao slične komentare o mornarici sa nuklearnim oružjem u septembru dok je prisustvovao ceremoniji porinuća, kako je Sever opisao, nove podmornice sposobne da ispaljuje taktičko nuklearno oružje pod vodom. Tada je rekao da zemlja teži podmornici na nuklearni pogon i da planira da preuredi postojeće podmornice i površinske brodove kako bi mogli da rukuju nuklearnim oružjem.
Podmornice na nuklearni pogon mogu tiho da putuju velike udaljenosti i da se približe neprijateljskim obalama kako bi izvršile udare, što bi ojačalo Kimov deklarisani cilj izgradnje nuklearnog arsenala koji bi mogao da ugrozi kopno SAD. Ali stručnjaci kažu da su takva plovila verovatno neizvodljiva za Sever bez spoljne pomoći u bliskoj budućnosti.
Procenjuje se da Severna Koreja ima 70 do 90 podmornica na dizel u jednoj od najvećih svetskih podmorničkih flota. Ali to su uglavnom stari brodovi sposobni da lansiraju samo torpeda i mine.
Vojska Južne Koreje saopštila je da podmornica koju je Severna Koreja predstavila u septembru, „Heroj Kim Kun Ok“, nije izgledala spremna za operativnu dužnost i nagovestila da Sever preuveličava svoje sposobnosti.
Činilo se da podmornica ima najmanje 10 lansirnih cevi koje su možda dizajnirane za rakete. Zajednički štab juga rekao je da bi Severu trebalo da poveća veličinu mosta i drugih delova prvobitnog broda kako bi se smestili sistemi za lansiranje projektila, ali da izgled broda sugeriše da „ne može normalno da funkcioniše“.
Tenzije na Korejskom poluostrvu su porasle poslednjih meseci kako Kim ubrzava razvoj naoružanja i postavlja provokativne pretnje nuklearnim sukobom sa SAD i njihovim azijskim saveznicima.
Kao odgovor, SAD, Južna Koreja i Japan proširuju svoje kombinovane vojne vežbe, koje Kim osuđuje kao probe invazije, i izoštravaju svoje strategije odvraćanja izgrađene oko nuklearnih sredstava SAD.
Nedavna lansiranja krstarećih raketa usledila su nakon probnog ispaljivanja prve severnokorejske balističke rakete srednjeg dometa na čvrsto gorivo, koja je odrazila Kimove napore da proširi svoj arsenal oružja dizajniranog da savlada raketnu odbranu u Južnoj Koreji i Japanu i udaljene američke ciljeve u Pacifik, uključujući Guam.