Severna Koreja izvela najveću raketnu probu

Severna Koreja izvela najveću raketnu probu

Pjongjang je ispalio osam projektila nakon što su SAD završile zajedničku vojnu vežbu sa južnokorejskim snagama.

Severna Koreja je lansirala osam balističkih projektila kratkog dometa, što je verovatno najveći takav test strateške vatrene moći i označava jačanje tenzija sa Seulom i Tokijem usred pojačanog zveckanja sabljama od strane SAD.

Rakete su ispaljene ka moru sa najmanje četiri različite lokacije širom Severne Koreje, uključujući istočnu i zapadnu obalu zemlje, u periodu od oko 35 minuta u nedelju, navodi se u saopštenju Zajedničkog načelnika štabova Južne Koreje. Rakete su letele na visinama do 80 km i putovale između 110 i 670 km.

Najmanje jedan od projektila je leteo promenljivom putanjom, što sugeriše da bi se njime moglo manevrisati da bi se izbeglo odbrambeno oružje, rekao je novinarima u nedelju japanski ministar odbrane Nobuo Kiši. Iako nijedna od projektila nije pala u japanske vode, Kiši je rekao da se test „ne može tolerisati“.

Izaslanici Japana, SAD i Južne Koreje osudili su lansiranje kao kršenje rezolucija Saveta bezbednosti UN. Japan i SAD su odgovorile nekoliko sati kasnije izvodeći zajedničku raketnu vežbu kako bi pokazali svoju „sposobnost brzog reagovanja“, prema japanskom ministarstvu odbrane.

Najnovije lansiranje Pjongjanga označilo je njegovu 18. probu rakete ove godine i došlo je dan nakon što su američke i južnokorejske mornarice završile zajedničku vežbu u međunarodnim vodama kod obale Okinave. Vežba je uključivala USS Ronald Regan na nuklearni pogon, prvu vežbu u Seulu koja uključuje američki nosač aviona od 2017. Novoizabrani predsednik Južne Koreje Ioon Suk-ieol, koji je preuzeo dužnost prošlog meseca, dogovorio se sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom da pojača zajedničku vojsku vežbe sa Vašingtonom za slanje snažne poruke odvraćanja Severnoj Koreji.

Severna Koreja je kritikovala takve zajedničke vežbe kao provokativne probe za invaziju. Zamenik direktora Odeljenja za javnost i informisanje vladajuće stranke Kim Jo Džong upozorio je prošle godine da će Pjongjang morati da ojača sopstvene snage, uključujući nuklearni arsenal, kao odgovor na vežbe. Severna Koreja je testirala interkontinentalnu balističku raketu (ICBM) u martu, demonstrirajući svoju sposobnost da pogodi ciljeve širom kopna SAD.

Tokom Bajdenove posete Seulu prošlog meseca, američki predsednik je obećao da će poslati „strateška sredstva“ na Korejsko poluostrvo ako bude potrebno da se odvrati severnokorejski napad. Drugi američki nosač aviona, USS Abraham Linkoln, izveo je vežbe u Žutom moru nakon lansiranja ICBM Severne Koreje u martu.

Vašington i Seul su izrazili zabrinutost da Severna Koreja planira svoju prvu probu nuklearne bombe od 2017. Bajdenova administracija je zapretila da će tražiti dodatne međunarodne sankcije protiv Severne Koreje ako se takav test sprovede, ali bi Rusija i Kina mogle da stave veto na bilo kakav kazneni odgovor UN Savet bezbednosti. Savet se protivio kažnjavanju Pjongjanga zbog navodnog lansiranja ICBM 25. maja.

Sedam decenija nakon krvavog rata u kojem je poginulo skoro 5 miliona ljudi, dve Koreje još uvek nisu potpisale mirovni sporazum. Glavne borbene operacije okončane su u julu 1953. primirjem, što znači da su dve zemlje tehnički još uvek u ratu.