Severna Koreja ispaljuje rakete kratkog dometa nakon pretnji

Severna Koreja ispaljuje rakete kratkog dometa nakon pretnji

U svom drugom testu naoružanja u tri dana, Severna Koreja je u ponedeljak ispalila dve balističke rakete kratkog dometa ka svojim istočnim vodama, ponovo raspirujući regionalne animozitete oko američko-južnokorejskih vojnih vežbi koje smatra probom invazije, preneo je AP.

Pucnjave su usledile nakon lansiranja interkontinentalne balističke rakete u subotu i pretnji Severne Koreje da će preduzeti snažan odgovor na vežbe bez presedana. Novi niz testiranja takođe omogućava Severnoj Koreji da proširi svoje arsenale usred zaustavljenih pregovora sa svojim rivalima i na kraju iskoristi pojačane vojne sposobnosti kao polugu da pokuša da istrgne veće ustupke od Sjedinjenih Država.

Južna Koreja je u ponedeljak ujutru detektovala dva lansiranja projektila iz zapadnog priobalnog grada, severno od Pjongjanga, glavnog grada Severne Koreje, navodi se u saopštenju južnokorejskog Združenog štaba.

Rečeno je da je Južna Koreja pojačala svoj nadzor i da održava spremnost u bliskoj saradnji sa Sjedinjenim Državama.

Japansko ministarstvo odbrane saopštilo je da su obe rakete pale u vode između Korejskog poluostrva i Japana. U njemu se navodi da je Japan osudio lansiranje kao pretnju miru i bezbednosti Japana i međunarodnog društva.

Japansko ministarstvo odbrane saopštilo je da je prva raketa dostigla maksimalnu visinu od 100 kilometara i letela čak 400 kilometara. Navodi se da je drugi projektil dostigao oko 50 kilometara u visinu i preleteo razdaljinu od 350 kilometara.

Državni mediji Severne Koreje objavili su da su njene dalekometne artiljerijske jedinice na njenoj zapadnoj obali u ponedeljak ujutro ispalile dva metka ka istočnim vodama, verovatno misleći na istu aktivnost za koju su njeni susedi rekli da je lansiranje projektila. Zvanična korejska centralna novinska agencija saopštila je da su severnokorejski artiljerijski meci simulirali udare na ciljeve udaljene do 395 kilometara.

Sever je rekao da su lansiranja uključivala njegov novi sistem višecevnih raketnih bacača kalibra 600 milimetara koji bi mogao biti naoružan „taktičkim“ nuklearnim oružjem namenjenim za upotrebu na bojnom polju. Neki stručnjaci su na sistem naoružanja gledali kao na balističku raketu kratkog dometa.

„Učestalost korišćenja Pacifika kao našeg dometa zavisi od akcionog karaktera američkih snaga“, rekla je Kim Jo Džong, moćna sestra severnokorejskog lidera Kim Džong Una, u izjavi koju prenose državni mediji. „Svesni smo kretanja strateških udara američkih snaga koje znači da su nedavno postali žustri oko Korejskog poluostrva.

Nazivajući Sjedinjene Države „najgorim manijacima“, ona je zapretila da će preduzeti neodređenu „odgovarajuću kontraakciju“ kao odgovor na buduće poteze američke vojske.

Mogla bi da misli na američki prelet B-1B dugog dometa, supersoničnih bombardera u nedelju za odvojenu obuku sa Južnom Korejom i Japanom. Raspoređivanje B-1B došlo je kao odgovor na severnokorejsko lansiranje ICBM-a Hvasong-15 kod svoje istočne obale u subotu, u prvom raketnom testu zemlje od 1. januara.

Severna Koreja je izuzetno osetljiva na raspoređivanje bombardera B-1B, koji mogu da nose ogroman teret konvencionalnog naoružanja.

Državni mediji Severne Koreje saopštili su u nedelju da je test ICBM imao za cilj da dodatno ojača njen „fatalni“ kapacitet nuklearnog napada i potvrdi pouzdanost oružja i borbenu spremnost nuklearnih snaga zemlje. U svojoj ranijoj izjavi u nedelju, Kim Jo Džong je zapretila da će preduzeti dodatne snažne korake zbog predstojećih vojnih vežbi između Sjedinjenih Država i Južne Koreje.

Severna Koreja je uporno kritikovala regularne Južne Koreje-SAD. vojne vežbe kao praksa za invaziju na sever, iako saveznici kažu da su njihove vežbe odbrambene prirode. Neki posmatrači kažu da Severna Koreja često koristi vežbe svojih rivala kao izgovor za usavršavanje i usavršavanje svojih sistema naoružanja.

Vojska Južne Koreje i SAD planiraju da ove nedelje održe stonu vežbu kako bi usavršili zajednički odgovor na potencijalnu upotrebu nuklearnog oružja od strane Severne Koreje. Saveznici će takođe u martu sprovesti još jednu zajedničku kompjuterski simuliranu vežbu i terensku obuku.

Severna Koreja je tvrdila da ima rakete koje mogu da pogode i kopno SAD i Južnu Koreju nuklearnim oružjem, ali mnogi strani stručnjaci kažu da Severna Koreja još uvek ima neke ključne preostale tehnologije koje treba da ovlada, kao što je smanjenje bojevih glava koje su dovoljno male da se mogu montirati na rakete i osiguravanje da te bojeve glave prežive ulazak u atmosferu.

U svojoj izjavi od ponedeljka, Kim Jo Džong je ponovila da Severna Koreja ima tehnologiju vozila za ponovno ulazak. Ona je takođe uzvratila južnokorejskim stručnjacima koji su postavljali pitanje da li bi severnokorejske ICBM bile funkcionalne u stvarnim ratnim situacijama.

Kim Jo Džong je insistirala na tome da je devet sati pripreme za lansiranje nakon što je njen brat Kim Džong Un naredio uključivalo napore za zatvaranje mesta lansiranja i evakuaciju ljudi, i nije bilo dugo zbog nedostataka samog raketnog sistema.

Prošle godine, Severna Koreja je postavila godišnji rekord sa lansiranjem više od 70 projektila. Severna Koreja je rekla da su mnoga od tih testova oružja upozorenje u odnosu na prethodne američko-južnokorejske vojne vežbe. Takođe je usvojila zakon koji joj omogućava da preventivno koristi nuklearno oružje u širokom spektru scenarija.

Kim Džong Un je u 2023. ušao sa pozivom na „eksponencijalno povećanje“ nuklearnih bojevih glava u zemlji, masovnu proizvodnju taktičkog nuklearnog oružja na bojnom polju usmerenog na Južnu Koreju i razvoj naprednijih ICBM-ova usmerenih na SAD.