Severna Koreja je u nedelju ispalila balističku raketu kratkog dometa u more, saopštila je Južna Koreja, u znak prkosa najnovijim koracima Vašingtona i Seula da pooštre svoje planove nuklearnog odvraćanja od Severne Koreje. pretnje.
Južnokorejski združeni štabovi saopštili su da je projektil ispaljen iz oblasti u blizini glavnog grada Severne Koreje Pjongjanga oko 22:38. i preleteo 570 kilometara pre sletanja u more.
Vojska Južne Koreje saopštila je da deli informacije o lansiranju sa Sjedinjenim Državama i Japanom kako bi dalje analizirali detalje, istovremeno održavajući spremnost protiv mogućnosti dodatnih vojnih aktivnosti Severne Koreje. Kritikovao je lansiranje kao „čisto kršenje“ rezolucija Saveta bezbednosti UN koje zabranjuju Severnoj Koreji da koristi balističke tehnologije.
Tenzije na Korejskom poluostrvu su na najvišem nivou u poslednjih nekoliko godina, a lider Severne Koreje Kim Džong Un ubrzava širenje svog nuklearnog i raketnog programa i razmeće se eskalirajućom nuklearnom doktrinom koja dozvoljava preventivnu upotrebu nuklearnog oružja.
Sjedinjene Države, Južna Koreja i Japan su odgovorile povećanjem vidljivosti svog trilateralnog partnerstva u regionu i jačanjem svojih kombinovanih vojnih vežbi, koje Kim osuđuje kao probe invazije.
Najnovije lansiranje Severne Koreje usledilo je nakon bezbednosnih razgovora na visokom nivou između američkih i južnokorejskih zvaničnika u Vašingtonu tokom vikenda, gde su se dogovorili o planovima za ažuriranje svojih strategija nuklearnog odvraćanja i vanrednih situacija i uključivanje scenarija nuklearnih operacija u svoje kombinovane vojne vežbe sledećeg leta kako bi se izborili sa rastuće pretnje Severa.
Ubrzo nakon lansiranja, Ministarstvo odbrane Severne Koreje izdalo je saopštenje u kojem osuđuje potez Vašingtona i Seula da u svoje zajedničke vežbe uključe scenarije nuklearnih operacija, opisujući to kao otvorenu pretnju potencijalnom upotrebom nuklearnog oružja protiv Severa i obećavajući da će pripremiti neodređene „ofanzivne protivmere“. ”
Severnokorejsko ministarstvo je takođe kritikovalo Sjedinjene Države zbog sve više raspoređivanja velikih vojnih sredstava u Južnoj Koreji u demonstraciji snage, uključujući strateške bombardere i podmornice na nuklearni pogon, za koje je tvrdilo da predstavljaju „nepromišljenu vojnu pretnju“ koja destabilizuje region.
Ministarstvo nije pominjalo lansiranje rakete.
Južna Koreja traži jača uveravanja od Sjedinjenih Država da će brzo i odlučno iskoristiti svoje nuklearne sposobnosti da odbrani svog saveznika u slučaju nuklearnog napada Severne Koreje.
Sever je probno ispalio više od 100 projektila od početka 2022. godine, dok je Kim koristio distrakciju izazvanu invazijom Rusije na Ukrajinu u punom obimu da ubrza proširenje svog vojnog nuklearnog programa, koji vidi kao svoju najjaču garanciju opstanka.
Oružje koje je Severna Koreja testirala poslednjih meseci uključivalo je interkontinentalne balističke rakete koje su pokazale potencijalni domet da stignu do kopna SAD, kao i niz događaja lansiranja koje je Sever opisao kao simulirane nuklearne napade na ciljeve u Južnoj Koreji.
Prošlog meseca, Severna Koreja je takođe lansirala svoj prvi vojni izviđački satelit, koji je Kim opisao kao ključan za praćenje vojnih aktivnosti SAD i Južne Koreje i povećanje pretnje od njegovih nuklearnih raketa.
Vašington i njegovi saveznici takođe su izrazili zabrinutost u vezi sa potencijalnim usklađivanjem naoružanja između Severne Koreje i Rusije. Oni su zabrinuti da Kim obezbeđuje preko potrebnu municiju kako bi pomogao ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da vodi rat u Ukrajini u zamenu za rusku tehnološku pomoć da unapredi svoju nuklearnu vojsku.