Severna Koreja ispalila balističku raketu, 12. ove godine

Severna Koreja ispalila balističku raketu, 12. ove godine

Severna Koreja je u sredu ispalila balističku raketu na svoju istočnu obalu, saopštio je Zajednički generalštab Južne Koreje, jedva mesec dana nakon poslednjeg lansiranja Pjongjanga i njegovo je dvanaesto u ovoj godini, prenosi Rojters.

Japanska obalska straža saopštila je da je verovatno da će projektil sleteti izvan japanske ekskluzivne ekonomske zone oko 550 km istočno od Korejskog poluostrva oko 11:13 po lokalnom vremenu (02:13 GMT).

Južnokorejska vojska je saopštila da je reč o raketi dugog dometa.

Lansiranje je usledilo nakon što je Severna Koreja poslednjih dana uložila žestoke pritužbe zbog vojnih aktivnosti SAD, optužujući američke špijunske avione za narušavanje vazdušnog prostora u njenim ekonomskim zonama i osuđujući nedavnu posetu Južnoj Koreji američke podmornice krstareće rakete na nuklearni pogon.

Japanski premijer Fumio Kišida, koji boravi u Litvaniji kako bi prisustvovao samitu NATO-a, naredio je svom osoblju da prikuplja informacije i bude na oprezu kako bi se pripremio za nepredviđene događaje, saopštila je kancelarija premijera.

Ove godine Severna Koreja je probno ispalila svoju prvu interkontinentalnu balističku raketu na čvrsto gorivo (ICBM) i izvela neuspeli pokušaj lansiranja svog prvog špijunskog satelita na novom lansirnom vozilu. Rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija zabranjuju Severnoj Koreji korišćenje tehnologije balističkih raketa, uključujući i lansiranje satelita.

Savet bezbednosti, kao i brojne nacije, uvele su sankcije Severnoj Koreji zbog njenih programa raketnog i nuklearnog naoružanja.

Analitičari kažu da komercijalni satelitski snimci pokazuju da se očekuje da će Severna Koreja organizovati prikaze vojne sile, uključujući veliku paradu, za predstojeći praznik 27. jula koji obeležava njenu tvrdnju o pobedi u Korejskom ratu 1950-1953 protiv Sjedinjenih Država, Južne Koreje, i njihovi saveznici.

Kim Jo Džong, moćna sestra lidera Kim Džong Una, optužila je u utorak američki vojni špijunski avion da je osam puta ušao u Ekskluzivnu ekonomsku zonu zemlje, javili su državni mediji KCNA.

„Ratoborna izjava Kim Jo Džonga protiv američkih osmatračkih letelica deo je severnokorejskog obrasca naduvavanja spoljnih pretnji kako bi se prikupila domaća podrška i opravdali testovi oružja“, rekao je Lejf-Erik Izli, profesor međunarodnih studija na Evha Vomans univerzitetu u Seulu.

„Pjongjang takođe ponavlja svoje demonstracije sile da poremeti ono što smatra diplomatskom koordinacijom protiv njega, u ovom slučaju, sastanak lidera Južne Koreje i Japana tokom samita NATO-a.“