Seul: Severna Koreja ima dovoljno uranijuma da napravi „dvocifreni“ broj bombi

Seul: Severna Koreja ima dovoljno uranijuma da napravi „dvocifreni“ broj bombi

Severna Koreja je, prema izveštaju seulske špijunske agencije, verovatno uspela da obogati dovoljno uranijuma za proizvodnju „dvocifrenog“ broja nuklearnih bombi. Osim toga, napreduje u razvoju moćnijih i preciznijih raketa usmerenih ka Južnoj Koreji. Ovi podaci su otkriveni tokom parlamentarnog brifinga Nacionalne obaveštajne službe, što je usledilo nakon što je Severna Koreja pružila retki uvid u tajno postrojenje za obogaćivanje uranijuma za oružje ranije ovog meseca.

Lider Severne Koreje, Kim Džong Un, nedavno je istakao svoju nameru da značajno poveća zalihe nuklearnog oružja. Južnokorejska agencija je ocenila da je Kimova poseta objektu za proizvodnju uranijuma možda bila i čin prkosa prema Sjedinjenim Američkim Državama pred predsedničke izbore, dok pokušava da istakne vojne sposobnosti u trenutku produbljivanja ekonomskih teškoća.

Prema procenama agencije, Severna Koreja poseduje oko 70 kilograma plutonijuma i značajnu količinu uranijuma za oružje, dovoljnu za proizvodnju „najmanje dvocifrenog broja“ nuklearnih bombi. Iako severnokorejski mediji nisu otkrili tačnu lokaciju postrojenja za obogaćivanje uranijuma koje je Kim posetio, južnokorejska agencija sugeriše da bi to mogla biti fabrika u Kangsonu, blizu prestonice Pjongjanga.

Pored glavnog nuklearnog kompleksa u gradu Jongbjonu, fabrika Kangson je jedno od poznatih mesta u Severnoj Koreji povezano sa aktivnostima obogaćivanja uranijuma. Postoje i spekulacije da Severna Koreja može imati i druga skrivena mesta za obogaćivanje uranijuma.

Kimova poseta postrojenju za obogaćivanje uranijuma bila je praćena testiranjem raketa nekoliko dana kasnije. Državni mediji Severne Koreje su izvestili da su testovi uključivali dve vrste novih projektila: jedan sa sposobnošću da nosi „super velike“ konvencionalne bojeve glave, dok se drugi opisuje kao „strateški“ krstareći projektil, što sugeriše da je namenjen za nuklearne udare.

Analitičari pretpostavljaju da Severna Koreja može pokušati da pritisne SAD izvođenjem nuklearnog testa pre predsedničkih izbora. Međutim, seulska špijunska agencija procenjuje da bi Severna Koreja mogla sačekati sa nuklearnim testom do izbora, fokusirajući se možda na druge korake poput testiranja raketa dugog dometa ili lansiranja vojnog izviđačkog satelita.