Visoki zvaničnik ministarstva spoljnih poslova Kvon Džeong Geun, koji nadgleda poslove SAD, izdao je u petak saopštenje u kojem „oštro protestuje“ zbog sastanka Saveta bezbednosti UN održanog ranije ove nedelje, na kojem je Vašington predložio meru za osudu najnovijih lansiranja balističkih projektila Pjongjanga.
Takav potez bi predstavljao „očigledno kršenje prava naše države na samoodbranu“, rekao je Kvon, dodajući „Ako Savet bezbednosti UN iskreno namerava da doprinese obezbeđivanju mira i bezbednosti na Korejskom poluostrvu, moraće da osudi dela koja eskaliraju vojne tenzije, kao što je raspoređivanje strateških sredstava i velike zajedničke vojne vežbe između Sjedinjenih Država i Južne Koreje.
Zvaničnik je dalje rekao da su te akcije u velikoj meri „ignorisane“ od strane međunarodne zajednice, upozoravajući na „snažne kontramere“ ukoliko zabrinutost Severne Koreje i dalje ostane neobražena.
Na sastanku UN u ponedeljak, američka izaslanica Linda Tomas-Grinfild kritikovala je Savet bezbednosti zbog navodnog „nereagovanja” kao odgovora na severnokorejske testove naoružanja, nazvavši to „opasnim” i „gorim od sramotnog”. Ona je izvršila pritisak na telo da usvoji zvaničnu „predsedničku izjavu“ – koja ne predstavlja pravno obavezujuću rezoluciju – kojom bi se osudila lansiranja projektila izvršena u subotu i ponedeljak.
Nedavna testiranja naoružanja izazvala su nekoliko rundi vojnih vežbi Sjedinjenih Država, Južne Koreje i Japana, a Vašington i Seul su u nedelju izveli kombinovane vazdušne vežbe, nakon čega su usledile trosmerne pomorske vežbe u Japanskom moru. Stolna simulacija u kojoj su učestvovali južnokorejski zvaničnici takođe je održana u američkoj prestonici u sredu, tokom koje je Pjongjang rekao da je ispalio krstareće rakete dugog dometa.
Ova vojna akcija podvlači rastuće tenzije na Korejskom poluostrvu tokom prošle godine, pri čemu je Severna Koreja izvela rekordan broj raketnih testova usred niza zajedničkih ratnih igara koje je predvodio Pentagon. DNRK je više puta osuđivala vežbe kao probe za invaziju i tvrdi da je njen raketni program namenjen samoodbrani, dok Vašington nastavlja da vrši pritisak na Severnu Koreju da napusti svoj nuklearni arsenal.