Severna Dakota, Ajova zabranjuje TikTok na uređajima u vlasništvu države

Severna Dakota, Ajova zabranjuje TikTok na uređajima u vlasništvu države

VAŠINGTON – Severna Dakota i Ajova pridružile su se sve većem broju američkih država u zabrani aplikacije TikTok za deljenje kratkih video snimaka u kineskom vlasništvu na državnim uređajima, navodeći zabrinutost za nacionalnu bezbednost.

Guverner Severne Dakote Dag Burgum i guverner Ajove Kim Rejnolds izdali su direktive koje zabranjuju agencijama izvršne vlasti da preuzimaju aplikaciju na bilo koju opremu koju je izdala vlada. Desetak američkih država je preduzelo slične akcije, uključujući Alabamu i Jutu ove nedelje, preneo je Rojters.

TikTok je rekao da je zabrinutost uglavnom podstaknuta dezinformacijama i da se rado sastaje sa kreatorima politike kako bi razgovarali o praksi kompanije.

„Razočarani smo što toliko država uskače u političko kolo kako bi donele politike zasnovane na neosnovanim lažima o TikToku koje neće učiniti ništa za unapređenje nacionalne bezbednosti Sjedinjenih Država“, saopštila je kompanija u sredu.

Druge države koje preduzimaju slične akcije uključuju Teksas, Merilend i Južnu Dakotu.

Republikanski senator Marko Rubio u utorak je predstavio dvopartijski zakon o zabrani TikTok-a u Sjedinjenim Državama, pojačavajući pritisak na kineskog vlasnika BiteDance-a zbog straha SAD da bi aplikacija mogla da se koristi za špijuniranje Amerikanaca i osuđivanje sadržaja.

Zakon bi blokirao sve transakcije bilo koje kompanije društvenih medija u ili pod uticajem Kine i Rusije, saopštila je Rubiova kancelarija.

Na saslušanju prošlog meseca, direktor FBI Kris Rej rekao je da operacije TikToka u SAD izazivaju zabrinutost za nacionalnu bezbednost.

Godine 2020. tadašnji predsednik Donald Tramp pokušao je da blokira nove korisnike da preuzimaju TikTok i zabrani druge transakcije koje bi efektivno blokirale korišćenje aplikacija u Sjedinjenim Državama, ali je izgubio niz sudskih bitaka oko te mere.

Komitet američke vlade za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama, moćno telo za nacionalnu bezbednost, 2020. godine naredio je BiteDanceu da se oslobodi TikTok-a zbog straha da bi podaci o američkim korisnicima mogli biti prosleđeni kineskoj vladi, iako Bitedance to nije učinio.

CFIUS i TikTok već mesecima pregovaraju o postizanju sporazuma o nacionalnoj bezbednosti za zaštitu podataka više od 100 miliona korisnika TikToka, ali izgleda da neće biti postignut dogovor pre kraja godine.