Predsednik Južne Koreje izrazio je nespremnost da pomogne SAD u odbrani Tajvana od kineskog napada, rekavši da će vojska njegove zemlje i američke trupe stacionirane na poluostrvu u takvom scenariju morati da se usredsrede na povećan rizik od sukoba sa Severnom Korejom.
„U slučaju vojnog sukoba oko Tajvana, postojala bi povećana mogućnost severnokorejske provokacije“, rekao je predsednik Ioon Suk-ieol u intervjuu za CNN koji je emitovan u nedelju. „Stoga bi u tom slučaju glavni prioritet za Koreju i američko-korejski savez na Korejskom poluostrvu bio zasnovan na našem čvrstom odbrambenom stavu. Prvo se moramo suočiti sa pretnjom Severne Koreje.
Jun je prestao da kaže da bi Seul trebalo da bude veći prioritet SAD od Tajpeja, ali je sugerisao da oko 28.500 američkih vojnika u Južnoj Koreji ne bi trebalo da bude preusmereno da se bore na Tajvanu. Američki predsednik Džo Bajden rekao je prošle nedelje da će američke snage braniti Tajvan u slučaju kineske invazije, što je izazvalo žestok odgovor Pekinga.
Kina je obećala da će se ponovo ujediniti sa Tajvanom, silom ako bude potrebno, a tenzije između Pekinga i Vašingtona oko samoupravnog ostrva su eskalirale poslednjih meseci. Predsednica američkog Predstavničkog doma Nensi Pelosi otputovala je prošlog meseca u Tajpej, postavši najviši američki zvaničnik koji je posetio ostrvo od 1997. Ioon je odlučio da se ne sastane lično sa Pelosi kada je svratila u Seul na putu za Tajvan, što su neki posmatrači protumačili kao napor da se izbegne ljutnja Kine, najvećeg trgovinskog partnera Južne Koreje.
Jun je rekao za CNN da će Seul raditi sa Vašingtonom na „širenju slobode za građane sveta“, ali ta saradnja očigledno ne bi uključivala korišćenje Južne Koreje kao baze za borbu protiv Kine. To je odmak od prošlih sukoba, uključujući i Vijetnamski rat. Južna Koreja je poslala 350.000 vojnika u Vijetnam između 1964. i 1973. i imala je skoro 50.000 vojnika raspoređenih u toj zemlji jugoistočne Azije u jednom trenutku 1969. godine.
„Za Južnu Koreju, najneposrednija pretnja je severnokorejska pretnja nuklearnim projektilima“, rekao je Jun za CNN.
Pjongjang je odbio prošlomesečnu ponudu Juna da održi pregovore o ponovnom ujedinjenju. Severnokorejski lider Kim Džong-un rekao je ranije ovog meseca da njegova zemlja nikada neće odustati od svog nuklearnog oružja i nedavno je usvojio zakon kojim se garantuje njeno pravo da koristi taj arsenal preventivno ako je pod neposrednom pretnjom.
Jun je rekao da se savez Južne Koreje sa SAD širi na „ekonomska polja i najsavremenije tehnologije“. Dodao je: „Moramo mnogo da naučimo od američkog sistema kako bismo dalje unapredili naše društvo i ekonomiju, kao i našu politiku.