Novi zakon je poslednji potez američkih senatora u obračunu sa kineskim kompanijama i zbog straha da bi Peking mogao da koristi njihove aplikacije za špijuniranje građana SAD, preneo je Rojters .
Ranije ove nedelje, Tik-tok su na službenim telefonima zabranile savezne države Severna Dakota i Ajova, pridruživši se Alabami i Juti koje su to ranije učinile, a slične poteze najavljuju Teksas, Merilend i Južna Dakota.
Za vreme prethodnog saziva Kongresa, Senat je u avgustu 2020. odobrio zakon kojim se Tik-tok zabranjuje na aparatima koji su u vlasništvu vlade, a republikanski senator DŽoš Houli ga je ponovo uveo u proceduru prošle godine.
Ranije su mnoge federalne službe, među kojima i ministarstva odbrane i unutrašnje bezbednosti i Stejt department, zabranile korišićenje Tik-toka na službenim telefonima.
Iz kompanije „Bajtdens“ u čijem je vlasništvu Tik-tok saopštili su da je zabrinutost američke administracije uglavnom nastala zbog dezinformacija i da su spremni da se sastanu sa američkim zakonodavcima kako bi razgovarali o poslovanju kompanije.
„Razočarani smo što se toliko država pridružilo odobravanju zakona koje se baziraju na neosnovanim neistinama o Tik-toku koji neće doprineti napretku nacionalne bezbednosti Sjedinjenih Država“, navodi se u saopštenju.
Kako bi zakon otišao na potpisivanje kod predsednika Bajdena, nakon čega bi stupio na snagu, potrebno je da ga izglasa i Predstavnički dom.