Šef UNHCR-a sastao se sa pakistanskim premijerom kako bi razgovarao o situaciji avganistanskih izbjeglica

Šef UNHCR-a sastao se sa pakistanskim premijerom kako bi razgovarao o situaciji avganistanskih izbjeglica

Šef agencije UN za izbeglice i pakistanski premijer razgovarao je u utorak o avganistanskim izbeglicama koje žive u neizvesnosti u Pakistanu nakon vladinog obračuna protiv migranata koji je počeo prošle godine kada su militanti pojačali napade na bezbednosne snage.

Pakistan je dugo bio domaćin za oko 1,7 miliona Avganistanaca, od kojih je većina pobegla tokom sovjetske okupacije njihove zemlje 1979-1989. Više od pola miliona drugih pobeglo je iz Avganistana nakon talibanskog preuzimanja vlasti 2021. godine, dok su hiljade čekale u Pakistanu na preseljenje u Sjedinjene Države i drugde.

Otkako je u novembru prošle godine započelo suzbijanje Pakistana koje je široko kritikovano, procenjuje se da se kući vratilo oko 600.000 Avganistanaca.

Visoki komesar UN za izbeglice Filipo Grandi stigao je u Pakistan u nedelju i sastao se sa avganistanskim izbeglicama u prva dva dana posete.

„Proveo sam vreme sa avganistanskim izbeglicama čija je snalažljivost svedočanstvo njihove snage – i dugog gostoprimstva Pakistana“, napisao je Grandi na platformi društvenih medija Ks, dodajući da je njegova poseta imala za cilj „razgovaranje o tome kako možemo najbolje da podržimo oboje usred rastućih izazova“.

Pakistanski premijer Šabaz Šarif rekao je šefu Agencije UN za izbeglice da se prema avganistanskim izbeglicama postupa sa „uzornim poštovanjem i dostojanstvom“ uprkos tome što se suočavaju sa višestrukim izazovima, navodi se u saopštenju koje je njegov kabinet objavio u utorak.

Šarif je takođe pozvao međunarodnu zajednicu da „prepozna teret koji nosi Pakistan dok ugošćuje tako veliku populaciju izbeglica i pokaže kolektivnu odgovornost“.

Takođe je zatražio pomoć od UNHCR-a za repatrijaciju izbeglica na „bezbedan i dostojanstven“ način.

Takođe u utorak, Grandi se sastao sa Asifom Duranijem, specijalnim predstavnikom zemlje za Avganistan. Durani je na Ks napisao da su dvojica muškaraca „izrazila spremnost da pronađu trajno rešenje za problem avganistanskih izbeglica, uključujući njihovu repatrijaciju“.

Pakistan je ranije rekao da su mete napada bili oni bez validnih dokumenata, bez obzira na nacionalnost.

Agencije UN osudile su prisilno proterivanje Avganistanaca iz Pakistana, rekavši da bi to moglo dovesti do teških kršenja ljudskih prava — uključujući razdvajanje porodica i deportaciju maloletnika. Iako je Pakistan poslednjih godina rutinski deportovao Avganistance koji su ovde dolazili bez validnih dokumenata, tekuća obustava je bez presedana po obimu.

Od gušenja, susedna vlada u Kabulu predvođena talibanima saopštila je da je formirala komisiju za rešavanje repatriranih državljana i kritikovala je postupke Islamabada.

Pakistan se takođe suočio sa porastom militantnih napada na snage bezbednosti i civile, za koje se uglavnom okrivljuju pakistanski talibani — odvojena militantna grupa, ali bliski saveznik avganistanskih talibana — za zaoštravanje veza između dve zemlje.

U utorak su četiri vojnika, uključujući i jednog vojnog kapetana, ubijena u napadima u bivšim uporištima militanata Severni i Južni Vaziristan u provinciji Hajber Pahtunhva u blizini granice sa Avganistanom, saopštila je vojska. Dvojica militanata su ubijena u napadu na Severni Vaziristan, gde je još uvek bila u toku operacija potrage za pronalaženjem napadača.

Šarif je osudio napade i odao počast poginulim vojnicima, navodi se u saopštenju njegove kancelarije.

Severni i južni Vaziristan služili su kao baza za pakistanske talibane sve dok pakistanska vojska nije ubila ili uhapsila većinu poslednjih godina. Drugi su pobegli u Avganistan, gde su otvoreno živeli.