Šef UN-a za ljudska prava izražava duboku zabrinutost zbog nasilja nad Rohinjama u Mjanmaru

Šef UN-a za ljudska prava izražava duboku zabrinutost zbog nasilja nad Rohinjama u Mjanmaru

Visoki komesar UN-a za ljudska prava, Volker Turk, izrazio je ozbiljnu zabrinutost zbog pogoršane situacije u Mjanmaru, posebno u državi Rakhine, gde su nedavne borbe između vojne vlade i Arakanske armije doveli do ubistava civila, uključujući pripadnike muslimanske etničke manjine Rohinja.

Prema saopštenju iz ženevskog ureda Visokog komesara UN-a za ljudska prava, dokumentovana su ozbiljna kršenja ljudskih prava od strane obe strane u sukobu. Izveštaji uključuju vansudska ubistva, otmice, prisilno regrutovanje, neselektivno bombardovanje i napade podmetanjem požara. Među najnovijim incidentima, napad duž reke Naf 5. avgusta rezultirao je smrću desetina ljudi, ali odgovornost za napad još uvek nije jasno utvrđena.

Preživeli su tvrdili da je Arakanska armija, vojno krilo budističke etničke grupe Rakhine, odgovorna za napade. Međutim, grupa je negirala ovu tvrdnju, dok su se pojavili dodatni izveštaji koji ukazuju na njihovu moguću umešanost.

Prodemokratski gerilci i oružane snage etničkih manjina bore se protiv vojne vlasti Mjanmara od 2021. godine. Suočeni sa porastom nasilja, posebno u Rakhineu, postoji zabrinutost zbog potencijalnog oživljavanja organizovanog nasilja nad Rohinjama, koji su već ranije pretrpeli velike patnje. Tokom 2017. godine, vojna kampanja protiv Rohinja dovela je do bekstva najmanje 740.000 pripadnika zajednice u Bangladeš.

Aktuelna situacija podseća na zverstva iz 2017. godine, prema izveštaju Amnestija Internašenal. Istraživači i organizacije za ljudska prava, uključujući Human Rights Watch, pozvali su vojsku Mjanmara da obustavi nasilje i prekine nezakonite napade na civile. Takođe, procenjuje se da je najmanje 200 Rohinja ubijeno u „masakru na reci Naf“, a međunarodna zajednica je pozvana da pruži hitnu zaštitu i humanitarnu pomoć.

Ova eskalacija nasilja ponovo je ukazala na potrebu za međunarodnim angažmanom u zaštiti civila i obezbeđivanju humanitarne pomoći za ugrožene zajednice u Mjanmaru.