Šef UN za palestinske izbeglice upozorava na nedostatak donatora

Šef UN za palestinske izbeglice upozorava na nedostatak donatora

Agencija Ujedinjenih nacija za palestinske izbeglice upozorila je u četvrtak da se suočava sa sve većim izazovima u vođenju svojih operacija jer su donatori ove godine trebalo da daju manje novca, izveštava AP.

Šef agencije Filip Lazarini rekao je u intervjuu za Asošijeted pres da planira da uputi novi poziv za donatore nakon završetka svetog islamskog meseca Ramazana. On je rekao da ćemo, ako budemo stalno u finansijskim mukama, postati nepouzdan partner za zemlje domaćine, zajednice, za izbeglice, ali i za naše 30.000 zaposlenih.

UNRVA je osnovana nakon stvaranja države Izrael 1948. da bi služila stotinama hiljada Palestinaca koji su pobegli ili bili prisiljeni da napuste svoje domove. Danas je njihov broj porastao na oko 5,9 miliona ljudi, najviše u Pojasu Gaze i Zapadnoj obali koju su okupirali Izrael, kao i u susednim zemljama Bliskog istoka. Agencija mnogima pruža socijalne usluge, obrazovanje i posao.

Lazzarini je rekao da su masivni zemljotres koji je razorio region početkom februara, kao i ekonomski slom u Libanu, dodatno pogoršali položaj mnogih palestinskih izbeglica.

Iako je njegov epicentar bio u susednoj Turskoj, zemljotres je naneo štetu palestinskim izbegličkim kampovima na severu Sirije u provincijama Alepo i Latakija. Prema UNRVA, najmanje 20 palestinskih izbeglica je poginulo u zemljotresu.

„Moram da kažem da je stanovništvo koje sam sreo duboko, duboko traumatizovano i terorizovano zemljotresom“, rekao je Lazzarini o izbegličkim kampovima na severu Sirije koje je posetio krajem marta tokom putovanja u ratom razorenu zemlju.

Ranije ove godine, UNRVA je pokrenula apel za 1,6 milijardi dolara, od čega je oko 850 miliona dolara za osnovni budžet organizacije i oko 750 miliona dolara za hitnu žalbu.

Lazzarini je rekao da je apel za hitne slučajeve nedavno dopunjen apelom za 16 miliona dolara za februarski zemljotres koji je pogodio Siriju i Tursku i ubio više od 50.000 ljudi, uključujući preko 6.000 samo u Siriji.

Lazzarini je rekao da je situacija u Libanu, koji je svedok istorijske ekonomske krize, „izuzetno, krajnje zabrinjavajuća“. Skoro 75% stanovništva Libana sada živi u siromaštvu jer je libanska valuta izgubila više od 95% svoje vrednosti, što utiče na uslove života 6 miliona ljudi u zemlji, uključujući milion sirijskih izbeglica i desetine hiljada Palestinaca.

„Ono što nailazite u kampu je mnogo očaja, mnogo nevolja“, rekao je Lazzarini o 12 libanskih kampova, dodajući da većina mladih koje je upoznao ima samo jedan san a to je da napusti Liban.

Lazzarini je rekao da nema statistiku o tome koliko je Palestinaca napustilo Liban od početka ekonomske krize krajem 2019. godine, „ali smo videli tragedije tokom prošle godine, koje uključuju i palestinske izbeglice“.

Prepun čamac se prevrnuo 21. septembra kod obale Tartusa u Siriji, nešto više od jednog dana nakon što je napustio Liban. Najmanje 94 osobe su ubijene, uključujući Palestince koji su tražili bolji život u Evropi.

„Svako mlađi od 30 godina govori o odlasku iz zemlje“, rekao je Lazzarini.

UNRVA ima za cilj da postigne osnaživanje mladih i želi da pruži osećaj budućih izgleda stotinama hiljada mladih Palestinaca, od kojih su mnogi pogođeni nezaposlenošću i drugim ekonomskim preprekama, rekao je Lazzarini.

Govoreći o štrajku zaposlenih u UNRVA na većim platama na okupiranoj Zapadnoj obali koji je počeo 4. marta, Lazzarini je rekao da je taj potez uticao na rad agencije, pri čemu je oko 40.000 dečaka i devojčica van škole, kao i da su „svi naši domovi zdravlja zatvoreno.”

On je rekao da štrajkuju i sanitarni radnici, a smeće i smeće se gomilaju u kampovima, „što postaje i opasno po zdravlje“.

Lazzarini je izrazio nadu da će štrajk biti okončan, rekavši da je štrajk legitimno pravo osoblja UNRVA, ali da se mnogi članovi osoblja ne slažu nužno sa štrajkom i voljni su da rade.