Šef UN-a podržava demokratiju u Mjanmaru

Šef UN-a podržava demokratiju u Mjanmaru

UJEDINjENE NACIJE – Dve godine nakon što je mjanmarska vojska preuzela vlast, generalni sekretar Antonio Gutereš je u ponedeljak izrazio podršku demokratskim težnjama naroda Mjanmara i upozorio da planirani izbori vojske usred gušenja civila i političkih lidera „rizikuju da pogoršaju nestabilnost“, preneo je AP.

Portparol UN Stefan Dužarik rekao je da generalni sekretar oštro osuđuje sve oblike nasilja u Mjanmaru dok se kriza u zemlji pogoršava „i podstiče ozbiljne regionalne implikacije“.

Vojska je 1. februara 2021. preuzela vlast od izabrane vlade Aung San Su Ći, uhapsivši nju i najviše članove njene vladajuće stranke Nacionalna liga za demokratiju, koja je odnela ubedljivu pobedu za drugi mandat na generalnoj skupštini novembra 2020. izbori.

Snage bezbednosti suzbile su široko rasprostranjeno protivljenje vojnom preuzimanju vlasti smrtonosnom silom, ubivši skoro 2.900 civila i uhapsivši još hiljade ljudi koji su učestvovali u nenasilnim protestima. Divljački obračun pokrenuo je oružani otpor u većem delu zemlje. Vojna vlada smatra da su velike organizacije koje se protive vladavini vojske „terorističke“ grupe.

Vojska je donela novi zakon o registraciji političkih partija, koji je objavljen u petak, a koji će opozicionim grupama otežati da ozbiljno izazovu kandidate koje podržava vojska na opštim izborima zakazanim za kasnije ove godine. On postavlja minimalne nivoe za stranke, uključujući nivoe članstva 100 puta veće nego na izborima 2020. godine, plus stroge uslove za finansiranje.

Gutereš je „zabrinut zbog namjere vojske da održi izbore usred intenziviranja vazdušnog bombardovanja i paljenja civilnih kuća, zajedno sa tekućim hapšenjima, zastrašivanjem i uznemiravanjem političkih lidera, aktera civilnog društva i novinara“, rekao je portparol UN. „Bez uslova koji omogućavaju narodu Mjanmara da slobodno ostvaruju svoja politička prava, predložene ankete rizikuju da pogoršaju nestabilnost.

Generalni sekretar „nastavlja da bude solidaran sa narodom Mjanmara i da podržava njihove demokratske težnje za inkluzivnim, mirnim i pravednim društvom i zaštitom svih zajednica, uključujući Rohindže“, rekao je Dužarik.

Dugogodišnja diskriminacija protiv muslimana Rohinja u Mjanmaru sa većinskim budistima, uključujući uskraćivanje državljanstva i mnogih drugih prava, eksplodirala je u avgustu 2017. godine kada je vojska Mjanmara pokrenula, kako je nazvala, kampanju čišćenja u severnoj državi Rakhine kao odgovor na napade Rohinja na policiju i graničnu stražu. militantna grupa. Više od 700.000 Rohinja pobeglo je u Bangladeš, gde ostaju u kampovima, pošto su trupe navodno počinile masovna silovanja i ubistva i spalile hiljade domova.

U januaru 2020. Međunarodni sud pravde, najviši sud UN-a, naredio je Mjanmaru da učini sve što može da spreči genocid nad Rohinjama. Dva dana ranije, nezavisna komisija koju je osnovala vlada Mjanmara zaključila je da postoje razlozi da se veruje da su snage bezbednosti počinile ratne zločine protiv Rohinja – ali ne i genocid.

Gutereš je pozdravio prvu rezoluciju o Mjanmaru koju je Savet bezbednosti UN usvojio 21. decembra u kojoj se zahteva hitan prekid nasilja u toj zemlji jugoistočne Azije i pozivaju njeni vojni vladari da oslobode sve „proizvoljno pritvorene“ zatvorenike, uključujući Su Ći, i da obnoviti demokratske institucije.

Rezolucija poziva suprotstavljene strane da nastave dijalog i pomirenje i poziva sve strane da „poštuju ljudska prava, osnovne slobode i vladavinu prava“.

Generalni sekretar smatra rezoluciju „važnim korakom i naglašava hitnost jačanja međunarodnog jedinstva“, rekao je Dužarik.

Portparol je rekao da će specijalni izaslanik UN-a za Mjanmar, Noeleen Heizer, blisko sarađivati sa Asocijacijom nacija jugoistočne Azije na poziv Saveta bezbednosti „da se intenzivno angažuje sa svim relevantnim stranama u Mjanmaru kako bi se postiglo okončanje nasilja i da se podrži povratak do demokratije“. Indonezija je preuzela mesto predsedavajućeg ASEAN-a 1. januara od Kambodže.

„Ujedinjene nacije su posvećene ostanku u Mjanmaru i rešavanju višestrukih slabosti koje proističu iz vojnih akcija od februara 2021. godine“, rekao je Dužarik, pozivajući na nesmetan pristup svim pogođenim zajednicama.

„Generalni sekretar obnavlja svoj poziv susednim zemljama i drugim državama članicama da podstaknu vojno rukovodstvo da poštuje volju i potrebe naroda Mjanmara i da se pridržava demokratskih normi“, rekao je portparol UN.