Šef UN-a će sazvati sastanak radi daljeg rada na Avganistanu

Šef UN-a će sazvati sastanak radi daljeg rada na Avganistanu

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš sazvaće sledećeg meseca izaslanike za Avganistan iz različitih zemalja kako bi radili na jedinstvenom pristupu u postupanju sa talibanskim vlastima, saopštile su u sredu Ujedinjene nacije, prenosi Rojters.

Sastanak iza zatvorenih vrata u Dohi od 1. do 2. maja najavljen je nakon što je zamenica generalnog sekretara UN-a Amina Mohamed u ponedeljak sugerisala da bi skup „mogao pronaći te bebe korake da nas vrate na put priznavanja … Talibana, a principijelno priznanje – drugim rečima, postoje uslovi“.

Njene primedbe izazvale su reakcije nekih zemalja. Želja talibanske administracije za priznanjem smatra se ključnom međunarodnom polugom za pritisak na inkluzivnu vladu i poštovanje prava, posebno žena, u Avganistanu.

„Namera i svrha ovog sastanka nikada nije bila da se razgovara o priznavanju talibana i bilo kakva diskusija na sastanku o priznavanju bila bi neprihvatljiva“, rekao je američki zvaničnik, želeći da ostane anoniman.“

Ruski ambasador u UN Vasilij Nebenzia je takođe rekao novinarima da sastanak nije imao za cilj da bude o priznanju, već da se „traži mišljenje tih specijalnih izaslanika o tome kako oni vide izlaz za Avganistan“.

Talibani su preuzeli vlast u avgustu 2021, pošto su se snage predvođene SAD povukle nakon 20 godina rata.

U decembru je 193-člana Generalna skupština UN-a odobrila odlaganje, po drugi put, donošenje odluke o priznavanju administracije avganistanskih talibana, dozvoljavajući im da pošalju ambasadora Ujedinjenih nacija u Njujork.

Portparol Ujedinjenih nacija Stefan Dužarik rekao je novinarima u sredu da će sastanak u Dohi imati za cilj „ponovo osnažiti međunarodni angažman oko zajedničkih ciljeva za trajni put napred u … Avganistanu“.

Ranije ovog meseca talibani su počeli da primenjuju zabranu avganistanskih žena da rade za Ujedinjene nacije nakon što su u decembru zaustavili većinu žena da rade za humanitarne grupe. Otkako su srušili vladu koju podržava Zapad, oni su takođe pooštrili kontrolu nad pristupom žena javnom životu, uključujući zabranu pohađanja univerziteta i zatvaranje većine srednjih škola za devojčice.

Talibani kažu da poštuju prava žena u skladu sa svojim striktnim tumačenjem islamskog zakona.

Mohamed je na događaju na Univerzitetu Prinston u ponedeljak rekao da se diskusija o priznavanju talibanske administracije „mora desiti… Talibani očigledno žele priznanje i to je poluga koju imamo“.

Dužarik je pokušao da objasni Mohamedove komentare, navodeći u sredu da je pitanje priznanja „jasno u rukama država članica“ i da Muhamed ponovo potvrđuje potrebu za međunarodno koordinisanim pristupom.

„Ona ni na koji način nije implicirala da bilo ko drugi osim država članica ima ovlašćenje za priznanje“, rekao je Dužarik.