Svetska zdravstvena organizacija nastaviće sa naporima dok ne pronađe odgovor na to kako je počela pandemija COVID-19, rekao je u sredu šef agencije nakon izveštaja koji sugeriše da je odustala od pretrage.
Rešavanje misterije odakle je došao virus SARS CoV-2 i kako je počeo da se širi među ljudima smatra se vitalnim za sprečavanje budućih pandemija.
Ipak, članak na sajtu Nature u utorak kaže da je SZO odustala od potrage, suočena sa nedostatkom saradnje iz Kine, gde je epidemija počela krajem 2019.
„Moramo da nastavimo sa naporima dok ne dobijemo odgovor“, rekao je novinarima šef agencije Tedros Adhanom Gebrejesus, pozivajući se na potragu za poreklom virusa.
„Znati kako je ova pandemija počela je veoma, veoma važno i veoma je ključno“, rekao je on.
Rekao je da je nedavno poslao pismo visokom zvaničniku u Kini „u kojem traži saradnju, jer nam je potrebna saradnja i transparentnost informacija… da bismo znali kako je ovo počelo“.
Dve glavne teorije o kojima se žestoko raspravljalo usredsređene su na to da se virus prirodno preliva sa slepih miševa na posredničke životinje i na ljude, ili na bekstvo usled nesreće u laboratoriji.
Izveštaj Nature sugeriše da je SZO „tiho odložila drugu fazu svoje dugo očekivane naučne istrage o poreklu pandemije COVID-19“.
U njemu je citirano Maria Van Kerkhove, ekspert SZO koji vodi odgovor agencije na COVID, rekavši da „ne postoji druga faza“.
SZO je planirala da se posao obavlja u fazama, rekla je ona u izveštaju, ali „taj plan se promenio“, dodajući da je „politika širom sveta zaista ometala napredak u razumevanju porekla“.
Van Kerkhove je ljutito odgovorio u sredu na pitanje o članku, pripisujući tumačenje da je SZO odložila pretragu svog porekla „grešci u izveštavanju, što je zaista prilično zabrinjavajuće jer izaziva neke naslove koji su netačni“.
„SZO nije odustala od proučavanja porekla COVID-19, nismo i nećemo“, rekla je ona.
„Nije bilo tihog odlaganja planova i bili smo, i nastavljamo da budemo otvoreni, transparentni.
SZO je sprovela prvu fazu istrage tako što je početkom 2021. godine poslala tim međunarodnih stručnjaka u Vuhan, u Kini, da sačine izveštaj o prvoj fazi, napisan u saradnji sa njihovim kineskim kolegama.
Ali ta istraga se suočila sa kritikama zbog nedostatka transparentnosti i pristupa, kao i zbog nedovoljno procene teorije curenja iz laboratorije, koju je smatrala „izuzetno malo verovatnom“.
Politička retorika je dostigla temperaturu oko te teorije, koju je favorizovala administracija bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa, ali je Kina uvek odlučno odbacivala.
Tedros je u međuvremenu od početka insistirao da sve hipoteze ostanu na stolu, a SZO je više puta pozivala Kinu da obezbedi dalji pristup istrazi.
Iako je prvobitni plan bio da pošalje drugi tim, Van Kerkhove je u sredu podsetio da je SZO promenila taktiku sredinom 2021. godine, odlučivši umesto toga da stvori tim naučnika sa proširenim obimom da istražuje nove patogene i proučava kako sprečiti buduće pandemije , dok nastavlja da ispituje poreklo COVID-19.
Naučna savetodavna grupa za poreklo novih patogena (SAGO) je stvorena „da sprovede nezavisnu procenu porekla COVID-19, ali i da radi šire na uspostavljanju okvira za razumevanje porekla bilo koje buduće epidemije i pandemijskog patogena, i poreklo u kome se pojavljuje“, rekao je Van Kerkhove.
„Nastavićemo da tražimo od zemalja da depolitizuju ovaj posao, ali nam je potrebna saradnja naših kolega u Kini da bismo ovo unapredili“, rekla je ona.
Tedros je rekao da postoje dva razloga da se ne odustane od pretrage porekla.
Prva je bila naučna, rekao je, „Moramo da znamo kako je ovo počelo da bismo sprečili sledeće.“
„Drugo (je) moralno: milioni ljudi su izgubili živote, a mnogi su stradali, a ceo svet je uzeo virus.“
„Moralno je veoma važno znati kako smo izgubili svoje najmilije.“