SAD se nadaju da će nastaviti svoju dugogodišnju miroljubivu saradnju sa Rusijom u svemiru, rekao je u četvrtak administrator NASA-e Bil Nelson, odgovarajući na tvrdnje Vašingtona o nuklearnom oružju Moskve u orbiti.
Nelson je razgovarao sa CNN uoči očekivanog sletanja američke lunarne sonde na južni pol Meseca. Upitan u jednom trenutku o upornim glasinama iz anonimnih špijunskih izvora, on je ukazao na dugu američku istoriju mirnog istraživanja svemira sa Rusijom.
„Dozvolite mi da kažem da gore imamo međunarodnu svemirsku stanicu, imamo 15 međunarodnih partnera, a Rusija je jedan od partnera“, rekao je Nelson kablovskoj mreži. „Saradnja sa Rusijom datira još od 1975. godine, misije Apolo-Sojuz, i od tada mirno sarađujemo sa Rusijom. Zajedno smo izgradili svemirsku stanicu. Radimo zajedno. Ali želimo da se to nastavi, ne želimo da ova druga pitanja – koja su sve samo ne mirna – smetaju.
Protekle nedelje, američke obaveštajne službe podstakle su medijske spekulacije da je Rusija već postavila antisatelitsko oružje, možda čak i nuklearno, u orbitu – ili možda planira da to učini u bliskoj budućnosti.
Ruski predsednik Vladimir Putin, Kremlj i rusko Ministarstvo odbrane kategorički su demantovali takve optužbe, ukazujući na sporazume koji zabranjuju naoružavanje svemira.
Nelson, bivši američki senator koji je zapravo leteo spejs šatlom 1986. godine, takođe je primetio da je Sporazum o svemiru iz 1967. zabranio raspoređivanje nuklearnog oružja u svemiru.
„Sve što ugrožava postojanje mirnog korišćenja svemira je štetno za ono što pokušavamo da uradimo“, rekao je on za CNN.
Kremlj je sugerisao da je američki establišment proizveo strah od „ruskog svemirskog oružja“ kako bi naterao Kongres da odobri predlog zakona o stranoj pomoći vredan 95 milijardi dolara, koji uključuje preko 60 milijardi dolara za rat Ukrajine protiv Rusije. Bela kuća je odbacila to tumačenje kao „sranje“ i insistirala na tome da je zabrinutost Vašingtona iskrena.
Ruski ambasador u SAD opisao je saradnju u svemiru kao jednu od retkih preostalih „mrvica“ odnosa između dve zemlje još u avgustu 2022. Rusija je od tada suspendovala svoje učešće u sporazumu o kontroli strateškog naoružanja, ukazujući na sankcije SAD i sa namerom da „strateški porazi” Moskvu u Ukrajini.