Šef Meksičkog Nacionalnog instituta za imigraciju suočiće se sa krivičnim prijavama za požar u kojem je poginulo 40 migranata u zaključanoj ćeliji, saopštilo je u utorak kancelarija saveznog državnog tužioca, piše AP.
Kancelarija je u saopštenju navela da je šef imigracione agencije bio kriminalno neumeren jer nije sprečio požar, uprkos ranijim incidentima koji su pokazali da je situacija u centrima za pritvor za migrante u zemlji potrebna ispravljanja.
Kancelarija je saopštila da slučaj pokazuje „uzorak neodgovornosti“.
Šef agencije Fransisko Gardunjo nije mogao biti odmah kontaktiran za komentar.
Tužioci su rekli da će se još jedan zvaničnik takođe suočiti sa optužbama, ali su precizirali o čemu se tačno radi.
Takođe u utorak, meksički predsednik je rekao da dva čuvara viđena kako beže kada je izbio požar nisu imali ključeve od vrata ćelije. Požar u objektu u pograničnom gradu Siudad Huarez šokirao je zemlju.
Komentari predsednika Andresa Manuela Lopesa Obradora došli su istog dana kada su tela 17 migranata iz Gvatemale i šest Hondurasa poginulih u požaru vraćena u svoje matične zemlje.
Bilo je nejasno kakav bi efekat komentari Lopeza Obradora mogli da imaju na suđenje čuvarima.
„Vrata su bila zatvorena, jer osoba koja je imala ključeve nije bila tamo“, rekao je Lopez Obrador.
Na snimku sa sigurnosne kamere u objektu se vidi kako stražari odlaze kada je požar izbio krajem marta u ćeliji u kojoj su migranti.
Vide se kako čuvari žure dok dim ispunjava objekat, a čini se da se nisu trudili da oslobode migrante.
Tri meksička službenika za imigraciju, stražar i venecuelanski migrant zadržani su na istrazi u vezi sa požarom. Oni se suočavaju sa optužbama za ubistvo.
Migrant je navodno zapalio dušeke od pene u pritvorskom centru u znak protesta protiv onoga što je očigledno mislio da su planovi za preseljenje ili deportaciju migranata.
U Gvatemala Sitiju, rođaci žrtava okupili su se u vojnoj bazi sa cvećem i fotografijama preminulih da obeleže njihov povratak.
„Sine moj, ljubavi moja“, čuo se ženski glas koji je dozivao, usred jecaja prisutnih dok su kovčezi istovarani i poređani, a rođacima dozvoljeno da im priđu.
Meksički vojni avioni prevezli su tela šest migranata u Honduras i 17 u Gvatemalu. Vlasti kažu da je 19 od 40 mrtvih bilo iz Gvatemale, ali dva tela su još u procesu potvrđivanja identiteta.
U požaru je povređeno još 11 Gvatemalaca.
Ministar spoljnih poslova Gvatemale Mario Bukaro pratio je tela koja su kopnom trebalo da budu prebačena u njihove rodne gradove u devet različitih provincija.
Neka tela salvadorskih migranata vraćena su u Salvador prošle nedelje. Do sada je 31 telo vraćeno u matične zemlje.