Šef atomske agencije UN u sredu je rekao lokalnim japanskim predstavnicima na sastanku u Fukušimi da je tekuće ispuštanje prečišćene radioaktivne otpadne vode u uništenoj nuklearnoj elektrani ispunilo bezbednosne standarde i da su bilo kakva ograničenja za proizvode iz region „nisu naučni“.
Generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju Rafael Grosi pridružio se lokalnim zvaničnicima i predstavnicima ribarskih i poslovnih grupa i uverio ih da se ispuštanja vrše „bez uticaja na životnu sredinu, vodu, ribu i sedimente“.
Grosi, koji je doputovao u Japan u utorak, vratio se u Fukušimu prvi put od početka puštanja prečišćene vode u avgustu.
Grosi će kasnije u sredu pregledati postrojenje za ispuštanje i uzorkovanje. Poslednji put je elektranu posetio u julu nakon što je objavio pregled IAEA u kojem je predvideo samo zanemarljiv uticaj ispuštanja. U sveobuhvatnom izveštaju IAEA kasnije je zaključeno da ispuštanja ispunjavaju međunarodne bezbednosne standarde.
Katastrofa iz 2011. oštetila je napajanje i funkcije hlađenja reaktora u elektrani Fukušima, što je izazvalo trostruko topljenje i izazvalo akumulaciju velikih količina radioaktivne otpadne vode. Posle više od decenije rada na čišćenju, fabrika je 24. avgusta počela da ispušta vodu nakon tretmana i razblaživanja sa velikim količinama morske vode, čime je započeo proces za koji se očekuje da će trajati decenijama.
Ispuštanju su se usprotivile ribarske grupe i susedne zemlje, uključujući Kinu, koje su zabranile sav uvoz japanskih morskih plodova odmah nakon početka puštanja u promet.
„Ne postoji naučni razlog za nametanje bilo kakvog ograničenja na proizvode koji dolaze od nas“, rekao je Grosi na sastanku u Ivakiju, južno od fabrike Fukushima Daiichi.
„Ovo je posebno važno da se kaže na ovom forumu ovde u Fukušimi“, rekao je on. On je istakao „političku dimenziju ove aktivnosti jer … neke susedne zemlje takođe pokazuju zabrinutost.
Uprkos ranijim strahovima da će ispuštanje vode dodatno naštetiti teško pogođenoj ribarskoj industriji Fukušime, to nije narušilo njenu reputaciju u zemlji. Kineska zabrana japanskih morskih plodova najviše je pogodila izvoznike kapice na Hokaidu. Tokio je izdvojio fond od više od 100 milijardi jena (680 miliona dolara) koji uključuje kompenzaciju i drugu podršku, uključujući mere za pomoć u pronalaženju drugih izvoznih destinacija.
Otpuštanje je na početku dugog procesa, rekao je Grosi, naglašavajući važnost „transparentnosti, tehničke tačnosti i širokog otvorenog, iskrenog dijaloga i konsultacija“. On je naglasio da IAEA ima sopstvenu kancelariju i laboratoriju u fabrici u Fukušimi za nezavisno praćenje procesa.
Grosi je rekao da se sastao sa stanovnicima ne samo da bi istakao glavne tačke o ispuštanjima, već i da bi „učio od vas“. Rekao je da će se stalno vraćati u Fukušimu i da je otvoren da čuje brige i potrebe stanovnika.
Vlada premijera Fumija Kišide poništila je ranije planove za povlačenje nuklearne energije i ubrzava upotrebu nuklearne energije kao odgovor na rastuće troškove goriva u vezi sa invazijom Rusije na Ukrajinu u punom obimu i pritiskom da se ispune ciljevi dekarbonizacije.
Grosi je u utorak izrazio podršku povećanju nuklearnog kapaciteta Japana, jer ta zemlja na njega gleda kao na stabilan, čist izvor energije.
Grosi je, na sastanku sa ministrom ekonomije i industrije Kenom Saitom, ponudio Japanu tehničku pomoć da poboljša nuklearnu elektranu Kašivazaki-Kariva u severnom centralnom regionu Niigata, kojom upravlja operater Fukušima Daiči, kako bi se rešio zabrinutosti zbog svojih prošlih problema sa očuvanjem Mere. Ona i vlada žele da to uskoro ponovo pokrenu.
IAEA šalje tim stručnjaka u elektranu kasnije ovog meseca kako bi pomogli u nastojanju Tokio Electric Pover Company Holdingsa da stekne poverenje javnosti.
Ponovno pokretanje ostaje neizvesno jer podleže saglasnosti zajednice domaćina. Zemljotres 1. januara u obližnjem regionu Noto ponovo je podstakao zabrinutost za bezbednost.