Evropski zvaničnik za ljudska prava Michael O’Flaherti pozvao je grčke vlasti da preduzmu odgovarajuće mere povodom navodne nepažnje koja je dovela do tragedije u junu 2023. godine, kada je pretrpani brod potonuo u Sredozemnom moru, odnoseći stotine migrantskih života.
O’Flaherti je istakao nalaze grčkog ombudsmana Andreasa Pottakisa, koji je ukazao na propuste obalskih službi u reagovanju na prve znakove opasnosti. Preživeli tvrde da su vlasti bile spore i neadekvatne u odgovoru, što je doprinelo velikom broju žrtava.
Tokom svoje posete Grčkoj, O’Flaherti je razgovarao sa zvaničnicima, preživelima i pravnim timovima, naglašavajući potrebu za odgovornošću i pravdom. Iako grčka vlada brani rad Obalske straže, tvrdeći da su njihove akcije bile u skladu sa zakonima, slučaj je pokrenuo ozbiljna pitanja o odgovornosti i postupanju u sličnim krizama.
Incident sa brodom Adriana, na kojem je bilo između 500 i 750 migranata, ostavio je trajne posledice, dok su preživele optužbe protiv devet osoba za izazivanje nesreće prošle godine odbačene zbog toga što se tragedija dogodila u međunarodnim vodama.