Šef britanske obaveštajne službe upozorio je da Kremlj lovi sajber mete i dovodi plaćenike da podrži svoju zaustavljenu vojnu kampanju u Ukrajini.
Džeremi Fleming, koji je na čelu elektronske špijunske agencije GCHK, pohvalio je „informativnu operaciju“ ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog zbog toga što je veoma efikasna u suzbijanju masovnog ruskog pokreta dezinformacija koji širi propagandu o ratu.
Iako su postojala očekivanja da će Rusija pokrenuti veliki sajber napad kao deo svoje vojne kampanje, Fleming je rekao da takav potez nikada nije bio centralni deo moskovskog standardnog uputstva za rat.
„To ne znači da u ovom sukobu nismo videli sajber. Imamo — i mnogo toga“, rekao je Fleming u govoru u Kanberi u Australiji, prema transkriptu objavljenom u Londonu u sredu.
On je rekao da je Nacionalni centar za sajber bezbednost GCHK primetio znake „trajne namere“ Rusije da poremeti ukrajinsku vladu i vojne sisteme.
„Videli smo nešto što izgleda kao neko prelivanje aktivnosti koje utiče na okolne zemlje“, rekao je Fleming. „I svakako smo videli pokazatelje koji sugerišu da ruski sajber akteri traže mete u zemljama koje se protive njihovim akcijama“.
Nije naveo nikakve dodatne detalje. On je rekao da će Velika Britanija i drugi zapadni saveznici nastaviti da podržavaju Ukrajinu u jačanju njene odbrane sajber bezbednosti.
Fleming je takođe dodao još potvrde da su ruski plaćenici uvučeni u borbu, rekavši da se privatna grupa Vagner sprema da pošalje „veliki broj osoblja“ u Ukrajinu da se bori zajedno sa ruskim vojnicima.
Sjedinjene Države i Evropska unija smatraju da je Vagner grupa surogat ruske vojske. Kremlj poriče da uopšte postoji.
Vagner „gleda premeštanje snaga iz drugih sukoba i regrutovanje novih boraca da poveća broj. Ovi vojnici će verovatno biti korišćeni kao topovsko meso u pokušaju da se ograniče ruski vojni gubici“, rekao je on.
Britanski zvaničnici rekli su dan ranije da očekuju da će Vagner poslati do 1.000 plaćenika da učestvuju u borbenim operacijama u Ukrajini nakon što je redovna ruska vojska pretrpela velike gubitke.
Fleming je takođe rekao da je ruski predsednik Vladimir Putin „masovno pogrešno procenio” svoje šanse za brzu vojnu pobedu u Ukrajini.
Kina, koja želi da igra ulogu u postavljanju pravila za novu globalnu upravu, treba da se čuva rizika od svog bliskog saveza sa Rusijom, koja ih „namerno i nezakonito sve ignoriše“, rekao je on.