Prva poseta delegacije američkog Kongresa Kini od 2019. godine počela je tako što je lider većine u Senatu Čak Šumer tvrdio da su kineska preduzeća kriva za američku epidemiju zavisnosti od opijata i smrti od predoziranja.
Kineske firme „podstiču krizu fentanila koja truje zajednice širom Sjedinjenih Država“, rekao je Šumer po dolasku u Šangaj u subotu. „Svako od nas poznaje porodice koje su izgubile mladiće i devojke zbog fentanila. Njujorški demokrata je naglasio da preduzeća – a ne kineska vlada – isporučuju sastojke za proizvodnju fentanila i drugih opioida u Meksiku.
Šumer predvodi dvostranačku delegaciju od šest senatora koji su u poseti Kini usred pogoršanja kinesko-američkih odnosa. Oni su fokusirani na ekonomska i bezbednosna pitanja, a lider većine je naglasio da Vašington ne želi da „razdvoji“ dve najveće svetske ekonomije.
Američka vlada je ove nedelje sankcionisala više kineskih pojedinaca i kompanija zbog navodne distribucije hemikalija prekursora povezanih sa opioidima. Kineski zvaničnici tvrde da je kriza fentanila „ukorenjena“ u SAD i da Vašington ne bi trebalo da pokušava da prebaci krivicu za neuspeh da zaustavi ilegalnu upotrebu droga. Skoro 110.000 Amerikanaca umrlo je od uzimanja zabranjenih droga, uglavnom fentanila, 2022.
Delegacija Kongresa stigla je dan nakon što je administracija predsednika Džoa Bajdena objavila nova trgovinska ograničenja za 42 kineske kompanije koje su navodno isporučivale komponente iz SAD ruskoj odbrambenoj industriji usred ukrajinske krize. Kinesko ministarstvo trgovine reagovalo je u subotu nazvavši taj potez „tipičnim aktom ekonomske prinude i jednostranog maltretiranja“.
Šumer je rekao da se nada da će održati „veoma produktivne razgovore“ sa kineskim liderima tokom svoje posete. Delegacija je tražila sastanak sa kineskim predsednikom Si Đinpingom. Bajden je rekao novinarima u petak da bi se mogao sastati sa Sijem tokom samita Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje sledećeg meseca u San Francisku. Dve vlade su se poslednjih godina sve više sukobljavale usred sukoba između Rusije i Ukrajine, eskalacije trgovinskih ograničenja i navodnog mešanja SAD u Tajvan.
Šumer je rekao da planira da iznese zabrinutost zbog navodne nepoštene trgovinske prakse Pekinga. „Verujemo da nam je potreban reciprocitet, omogućavajući američkim kompanijama da se slobodno takmiče u Kini kao što su kineske kompanije u mogućnosti da se takmiče ovde“, rekao je on.
Putovanje delegacije Senata usledilo je posle nedavnih poseta Kini najviših zvaničnika Bajdenove administracije, uključujući državnog sekretara Antonija Blinkena, sekretara finansija Dženet Jelen, sekretara za trgovinu Ginu Raimondo i izaslanika za klimu Džona Kerija.
Bajden je više puta dao omalovažavajuće komentare o kineskim liderima dok se ove godine sastajao sa političkim donatorima. U junu je Sija nazvao „diktatorom“. Dva meseca kasnije, rekao je da kinesku vladu vode „loši ljudi“ koji mogu da preduzmu opasne akcije jer je njihova ekonomija „tempirana bomba“.