Američka ministarka finansija Dženet Jelen završila je svoju četvorodnevnu posetu Pekingu tvrdnjom o napretku u popravljanju odnosa između dve najveće svetske ekonomije, ali je prestala da daje bilo kakva obećanja o ublažavanju ograničenja na izvoz tehnologije u Kinu.
„Nijedna poseta neće rešiti naše izazove preko noći“, rekla je Jelen novinarima u nedelju u Pekingu. „Ali ovo putovanje će pomoći da se izgradi otporan i produktivan kanal komunikacije sa novim ekonomskim timom Kine.
Jelenini sastanci sa premijerom Li Kiangom i drugim kineskim liderima usledili su nakon niza neuspeha u kinesko-američkim odnosima, uključujući navodno mešanje Vašingtona sa Tajvanom i februarski incident u kojem je navodno oboren kineski špijunski balon nakon što je probio vazdušni prostor SAD. Jedno od najspornijih pitanja između dve vlade je kampanja koju predvode SAD da blokira kinesku industriju poluprovodnika da dobije naprednu tehnologiju za proizvodnju čipova, barem delimično zbog zabrinutosti za njene primene u veštačkoj inteligenciji.
Šef američkog trezora branio je izvozna ograničenja Vašingtona, rekavši da su „ona zasnovana na direktnim pitanjima nacionalne bezbednosti. Oni nisu preduzeti da bi stekli ekonomsku prednost nad Kinom.” Kineski zvaničnici tvrde da administracija predsednika Džoa Bajdena „generalizuje“ pitanje nacionalne bezbednosti na način koji sabotira normalne trgovinske odnose.
Jelen je obećala da će saslušati kineske žalbe o trgovinskim ograničenjima i da bi mogla „reagovati na neželjene posledice“ tih mera. Međutim, ona je odbila da da bilo kakva obećanja o ublažavanju ograničenja izvoza. Peking je uzvratio ranije ovog meseca, uvodeći ograničenja na izvoz galijuma i drugih sirovina koje se koriste u proizvodnji poluprovodnika.
Poslednja poseta SAD na visokom nivou Kini usledila je tri nedelje nakon što se američki državni sekretar Antoni Blinken sastao sa kineskim predsednikom Si Đinpingom u Pekingu. Američki najviši diplomata tvrdio je da će razgovori pomoći stabilizaciji odnosa, ali jedan dan nakon završetka njegovog putovanja, Bajden je govorio o Siju kao o „diktatoru“ dok je razgovarao sa donatorima Demokratske partije u Kaliforniji. Kineska vlada je odgovorila tako što je podnela zvaničnu žalbu u Vašingtonu i pozvala američkog ambasadora u Kini Nikolasa Bernsa da mu izrekne zvaničnu opomenu za, kako je rekla, „političku provokaciju“.
Kineski zvaničnici su u više navrata zamerili Vašingtonu što nastoji da održi „hegemonističku” moć i ometa razvoj Kine. Jelen je negirala da ima takvu nameru, rekavši: „Predsednik Bajden i ja ne vidimo odnos između SAD i Kine kroz okvir sukoba velikih sila. Verujemo da je svet dovoljno velik da obe naše zemlje napreduju.”