Savet bezbednosti UN traži od jemenskih pobunjenika zaustave svoje napade na brodove u bliskoistočnim vodama

Savet bezbednosti UN traži od jemenskih pobunjenika zaustave svoje napade na brodove u bliskoistočnim vodama

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija usvojio je rezoluciju kojom se zahteva od jemenskih Huta da prestanu sa napadima na brodove u Crvenom moru i Adenskom zalivu. Ova mera takođe podrazumeva da generalni sekretar UN mesečno izveštava o napadima Huti. Rezolucija je dobila 12 glasova „za“ i nijedan „protiv“, dok su Rusija, Kina i Alžir bile uzdržane.

Napadi Huta su doveli do značajnog smanjenja dostave kroz važnu plovidbenu rutu koja povezuje azijska, bliskoistočna i evropska tržišta. Pobunjenici tvrde da će nastaviti sa napadima dok traje rat između Izraela i Hamasa u Gazi.

Rezolucija osuđuje konstantne napade Huta i ističe potrebu za rešavanjem osnovnih uzroka sukoba koji doprinose regionalnim tenzijama i ugrožavaju pomorsku bezbednost. Pobunjenici tvrde da napadi imaju za cilj okončanje rata u Gazi, koji je u devetom mesecu.

U poslednjim napadima, Huti su ciljali preko 60 brodova, koristeći rakete i dronove. U tim napadima su poginula četiri mornara, jedan brod je zaplenjen, a dva su potopljena. Iako Huti tvrde da ciljaju brodove povezane sa Izraelom, Sjedinjenim Državama ili Britanijom, mnogi napadnuti brodovi nemaju veze sa ratom Izrael-Hamas, uključujući one koji plove za Iran.

Kao odgovor na napade, SAD predvode kampanju vazdušnih napada protiv Huta od januara. Jemen je zahvaćen građanskim ratom od 2014. godine, kada su Huti zauzeli deo severnog Jemena. Koalicija predvođena Saudijskom Arabijom intervenisala je sledeće godine, podržavajući vladine snage.

Mada su borbe opale od primirja 2022. godine, rat je ostavio katastrofalne posledice u Jemenu, stvarajući jednu od najgorih humanitarnih kriza na svetu. Nova rezolucija poziva na oprez i uzdržanost kako bi se izbegla dalja eskalacija situacije u Crvenom moru i širem regionu.

Američki i japanski zvaničnici su podržali rezoluciju, ističući da napadi Huta predstavljaju pretnju međunarodnom miru i bezbednosti. Rusija je podržala bezbednost plovidbe u Crvenom moru, ali je kritikovala američku koaliciju zbog napada na Hute. Kina je bila uzdržana, izražavajući zabrinutost da bi određeni elementi rezolucije mogli dovesti do dalje eskalacije tenzija.