Dok je Kina podržala predlog Rusije, SAD, Britanija i Francuska su glasale protiv, a deset članova Saveta po rotaciji bilo je uzdržano.
Rusija insistira na tome da SAD i Ukrajina krše međunarodnu konvenciju iz 1972. koja zabranjuje razvoj, proizvodnju i skladištenje biološkog oružja. Prema Moskvi, nekoliko laboratorija u Ukrajini radilo je na tajnom „vojno-biološkom“ programu, koji je uključivao studije i gomilanje uzoraka antraksa, kolere i drugih zaraznih bolesti.
Vašington i Kijev poriču razvoj biološkog oružja. Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski rekao je u martu da laboratorije sprovode „obična naučna istraživanja“.
Tokom glasanja u Savetu bezbednosti u sredu, američki izaslanik Linda Tomas-Grinfild je tvrdila da je ruski predlog za istragu „zasnovan na dezinformacijama, nepoštenju, lošoj nameri i potpunom nedostatku poštovanja prema ovom telu“.
Tomas-Grinfild je ponovio da aktivnosti u okviru Pentagonovog programa kooperativnog smanjenja pretnji (CTR) u Ukrajini i drugim bivšim sovjetskim državama „nisu u vojne svrhe“.
Misija SAD pri međunarodnim organizacijama u Ženevi, u Švajcarskoj, saopštila je u aprilu da je cilj CTR-a u Ukrajini da pomogne zemlji da „konsoliduje i obezbedi patogene i da nastavi da osigurava da Ukrajina može da otkrije i prijavi izbijanje bolesti pre nego što one predstavljaju pretnju bezbednosti ili stabilnosti“.
Dmitrij Poljanski, zamenik izaslanika Rusije pri UN, u međuvremenu je rekao da je „duboko razočaran“ glasanjem. Rekao je da se „zapadne zemlje jednostavno plaše“ međunarodne istrage o ovom pitanju.