Prestolonaslednik Saudijske Arabije Mohamed bin Salman sastao se u petak sa iranskim ministrom spoljnih poslova Hoseinom Amirabdolahijanom u razgovorima na najvišem nivou od pomirenja zemalja u martu nakon godina ogorčenog rivalstva koje je destabilizovalo region, preneo je Rojters.
Posle sastanka, iranska poluzvanična novinska agencija Tasnim javila je da je Abdolahjan rekao da je de fakto saudijski vladar prihvatio njegov poziv da poseti Teheran.
Saudijski prestolonaslednik je poslednjih godina nastojao da preorijentiše saudijsku spoljnu politiku usred problema u njenim istorijski bliskim odnosima sa Sjedinjenim Državama.
Neplanirani sastanak u Džedi usledio je dan nakon što je Amirabdolahjan izjavio da su veze između zemalja „na dobrom putu“ kada se sastao sa svojim saudijskim kolegom princom Fejsalom bin Farhanom.
„Razgovori su bili iskreni, korisni i produktivni“, rekao je Abdolahian u objavi na društvenim mrežama nakon sastanka sa princom, dodajući da se zemlje „slažu o bezbednosti i razvoju svih u regionu“.
Na snimcima sastanka u iranskim državnim medijima se vidi kako su princ Mohamed i Amirabdolahjan nasmejani dok su razgovarali, dok su princ Fejsal i iranska delegacija gledali.
[1/3] Saudijski prestolonaslednik, Mohamed bin Salman sastaje se sa iranskim ministrom spoljnih poslova Hoseinom Amir-Abdolahijanom u Džedi, Saudijska Arabija, 18. avgusta 2023. Iransko ministarstvo spoljnih poslova/VANA (novinska agencija zapadne Azije)/Handout preko REUTERS-a dobijaju licencna prava
Rivalstvo između iranskih revolucionarnih, šiitskih muslimanskih vođa i sunitske vladajuće porodice Saudijske Arabije godinama je dominiralo Bliskim istokom dok su se nadmetali za uticaj u Iraku, Siriji, Libanu, Jemenu i Bahreinu usred talasa sektaškog krvoprolića.
Međutim, Kina je posredovala u približavanju u martu što je dovelo do obnavljanja potpunih diplomatskih odnosa, koje je Saudijska Arabija prekinula 2016. godine kada su demonstranti napali njenu ambasadu u Teheranu zbog pogubljenja istaknutog šiitskog sveštenika od strane Rijada.
Princ Fejsal posetio je Teheran u junu i rekao da se nada da će iranski predsednik Ebrahim Raisi posetiti kraljevstvo u „odgovarajuće vreme“.
Nakon godina rivalstva, i sa nekim od glavnih regionalnih arena za njihovo takmičenje stabilnije nego prethodnih godina, obe strane imaju razloga da promene stav.
Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei želeo je da okonča političku i ekonomsku izolaciju koju su gurale Sjedinjene Države i video je nove odnose sa Saudijskom Arabijom kao način da to učini, rekli su iranski zvaničnici.
Saudijska Arabija je u međuvremenu izgubila poverenje u posvećenost SAD zajedničkim zabrinutostima za regionalnu bezbednost i želela je da ojača veze sa Kinom, koja je zadržala dobre odnose sa Iranom. Ovog meseca je uspela da navede Kinu da prisustvuje diplomatskom sastanku o Ukrajini koji je Peking ranije izbegavao.
Princ Fejsal je takođe razgovarao telefonom sa generalnim sekretarom SAD Entonijem Blinkenom, a njih dvojica su razgovarali o boljoj koordinaciji za jačanje „bezbednosti i stabilnosti u regionu Bliskog istoka“, izvestili su u petak saudijski državni mediji.
Izveštavanje Dubai Nevsroom; Vriting bi Angus McDovall; Uređivanje Marka Potera i Konora Hamfrisa
Naši standardi: principi poverenja Thomson Reuters.