Saudijski prestolonaslednik u retkom intervjuu rekao da se „svaki dan približavamo“ normalizaciji odnosa sa Izraelom

Saudijski prestolonaslednik u retkom intervjuu rekao da se „svaki dan približavamo“ normalizaciji odnosa sa Izraelom

Saudijski prestolonaslednik Mohamed bin Salman rekao je u intervjuu za Foks njuz koji je emitovan u sredu da tekući pregovori oko Izraela znače da se izgledi za normalizaciju odnosa između obe zemlje „približavaju“ svakim danom, ali da tretman Palestinaca ostaje „veoma važan ” pitanje koje treba rešiti, preneo je AP.

Saudijska Arabija razgovara o velikom sporazumu sa Sjedinjenim Državama u kojem bi normalizovala odnose sa Izraelom u zamenu za američki odbrambeni pakt i pomoć u razvoju sopstvenog civilnog nuklearnog programa. Saudijci su rekli da bi svaki dogovor zahtevao veliki napredak ka stvaranju palestinske države, što je teško prodati najreligioznijoj i nacionalističkoj vladi u istoriji Izraela.

Nadaleko poznat kao MBS, de fakto lider Saudijske Arabije upitan je tokom intervjua za „Specijalni izveštaj sa Bretom Bajerom“ šta bi trebalo da se normalizuju odnosi sa Izraelom i odgovorio je da Bajdenova administracija podržava to.

„Za nas je palestinsko pitanje veoma važno. Moramo da rešimo taj deo“, rekao je on. U odlomcima koji su objavljeni uoči emitovanja, on je dodao da je do sada bilo „dobrih pregovora“.

„Moramo da vidimo kuda idemo“, rekao je. „Nadamo se da će to dostići mesto, da će olakšati život Palestincima, dobiti Izrael kao igrača na Bliskom istoku.

Princ je demantovao izveštaje da su razgovori prekinuti, rekavši „svakog dana, sve smo bliži“.

Intervju je emitovan ubrzo nakon što se predsednik Džo Bajden sastao sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom dok su obojica bili u Njujorku na sastanku Generalne skupštine UN. Bajden je izrazio zabrinutost zbog tretmana ekstremno desničarske izraelske vlade prema Palestincima, pozivajući Netanijahua da preduzme korake za poboljšanje uslova na Zapadnoj obali u vreme pojačanog nasilja na okupiranoj teritoriji.

Bin Salman je dao vrlo malo intervjua zapadnim medijima, posebno od ubistva Džamala Kašogija, saudijskog disidenta i kolumniste Vašington posta, 2018. u operaciji saudijskih agenata za koju američki obaveštajci kažu da je verovatno odobrio princ. Princ je negirao bilo kakvu umešanost.

U pet godina od tada, kraljevstvo je izgubilo status parije koji je imalo jer se fokus pomerio na velike diplomatske inicijative i napredak na Viziji 2030, prinčevom širokom planu za renoviranje ekonomije, obezbeđivanje radnih mesta za mlade i odvikavanje od kraljevstva od prihoda od nafte.

Bin Salman je upitan da li je zabrinut da bi Iran na kraju mogao da napravi nuklearno oružje i rekao je da smo „zabrinuti da bilo koja zemlja dobije nuklearno oružje“.

„To je loš potez“, rekao je. „Ne moraju da dobiju nuklearno oružje jer ga ne možete koristiti. Čak i ako Iran dobije nuklearno oružje, svaka zemlja koristi nuklearno oružje, što znači da vodi rat sa ostatkom sveta.

Ali pod pritiskom, ako bi Iran dobio jedan, da li bi Saudijska Arabija nastojala da uradi isto, princ je odgovorio, „moraćemo da ga dobijemo“.

Saudijska Arabija je postigla veliki napredak u zaustavljanju svog razornog rata sa pobunjenicima Hutima koje podržava Iran u Jemenu, ove nedelje ugostivši delegaciju pobunjenika u glavnom gradu Rijadu. Predvodio je povratak Sirije u Arapsku ligu, a u martu je pristao na dogovor uz posredovanje Kine o obnavljanju diplomatskih odnosa sa Iranom, njegovim glavnim regionalnim rivalom.

Prinčeve dalekosežne društvene reforme transformisale su kraljevstvo od ultrakonzervativne države vođene striktnim islamskim zakonom u ambicioznu moćnu zabavu, ulažući milijarde dolara u sve, od vrhunskih fudbalskih zvezda i turnira u golfu do video igrica.

Ali princ se pokazao još manje tolerantnim prema neslaganjima od svojih prethodnika. Saudijci koji govore protiv njegove politike, čak i na anonimnim nalozima na društvenim mrežama sa malo pratilaca, mogu se suočiti sa dugim zatvorskim kaznama ili čak smrtnom kaznom. Obuka se proširila čak i na Saudijce koji žive na tlu SAD.

38-godišnji prestolonaslednik preuzeo je svakodnevnu vlast nakon što ga je ostareli kralj Salman imenovao sledećeg u redu za tron 2017. i mogao bi da upravlja kraljevstvom decenijama koje dolaze.

Bajden, koji je obećao da će Saudijsku Arabiju učiniti „parijom“ zbog ubistva Kašogija tokom kampanje za predsednika 2020. godine, od tada se povinovao toj realnosti, popravljajući odnose sa prestolonaslednikom dok je tražio njegovu pomoć u kontroli cena nafte i upravljanju drugim regionalnim pitanja.

Saudijska Arabija je ostala uglavnom neutralna po pitanju rata u Ukrajini, pružajući humanitarnu pomoć zemlji i nudeći se kao posrednik između Moskve i Kijeva. Kraljevina održava dobre odnose sa SAD, Kinom i Rusijom u cilju unapređenja sopstvenih nacionalnih interesa.

Ipak, prestolonaslednik je imao daleko toplije odnose sa bivšim predsednikom Donaldom Trampom, koji je štitio kraljevstvo od posledica ubistva Kašogija i reklamirao ga kao glavnog kupca američkog oružja. Kaže se da je Trampov zet i savetnik Džared Kušner gajio blisko prijateljstvo sa princom tokom šatl diplomatije koja je dovela do Abrahamovog sporazuma između Izraela i četiri arapske zemlje.