Saudijska Arabija povećava cene nafte za Evropu i Aziju

Saudijska Arabija povećava cene nafte za Evropu i Aziju

Energetski gigant Saudijske Arabije Aramco najavio je da će povećati svoje cene dostave za Aziju i Evropu za april jer vidi da tamo raste potražnja.

Aramco je u nedelju otkrio da će cene njegove vodeće sirove nafte Arab Light porasti na 2,50 dolara po barelu iznad regionalne referentne vrednosti, što je 50 centi više od nivoa za mart. Zvanična prodajna cena Arab Heavi, srednje kisele sirove nafte koja sadrži više sumpora nego Arab Light, biće povećana za 2,50 dolara po barelu od marta.

Ovo je drugi mesec zaredom da najveća svetska naftna kompanija povećava cene za svoje najveće tržište, Aziju. Aramco prodaje oko 60% svojih isporuka sirove nafte na kontinent, od kojih je većina pod dugoročnim ugovorima, za koje se cene preispituju svakog meseca.

Saudijski proizvođač je takođe rekao da će cene za severozapadnu Evropu i Mediteran biti povećane za čak 1,30 dolara po barelu, dok će cene za američke kupce ostati nepromenjene.

„Potražnja iz Kine je veoma jaka“, rekao je Aramcoov glavni izvršni direktor Amin Nasser za Bloomberg prošle nedelje, dodajući da je potražnja takođe „odlična“ u Evropi i SAD.

Kina je pojačala kupovinu sirove nafte baš u trenutku kada se zemlja brzo oporavlja od ograničenja Covid-a. Prema Međunarodnoj agenciji za energiju (IEA), oporavak kineske potrošnje biće glavni pokretač rasta globalne potražnje nafte ove godine, za koju se očekuje da će porasti na 101,9 miliona barela dnevno (bpd).

U međuvremenu, grupa OPEK+ velikih zemalja proizvođača nafte, predvođena Saudijskom Arabijom i Rusijom, nedavno je nagovestila da neće povećati proizvodnju barem sledeće godine. Rusija je ranije najavila da će smanjiti proizvodnju nafte za 500.000 barela dnevno počevši od marta, kao odgovor na sankcije Zapada i ograničenje cena svoje sirove nafte.

Cene nafte počele su nedelju u padu, a referentni Brent je u ponedeljak pao za 1% ispod 85 dolara po barelu. Američka nafta Vest Tekas Intermediate takođe se trgovala 1% manje, oko 79 dolara po barelu.