Saudijska Arabija i Rusija dogovorile su se u utorak da produže svoje dobrovoljne rezove proizvodnje nafte do kraja ove godine, smanjujući 1,3 miliona barela sirove nafte sa globalnog tržišta i podižući cene energenata.
Dvostruke najave iz Rijada i Moskve podigle su referentnu naftu Brent iznad 90 dolara po barelu u trgovanju u utorak popodne, što je cena koja na tržištu nije viđena od prošlog novembra.
Potezi ovih zemalja će verovatno povećati troškove za vozače koji se pune na pumpi i staviti novi pritisak na odnose Saudijske Arabije sa Sjedinjenim Državama. Predsednik Džo Bajden je prošle godine upozorio kraljevstvo da će biti neodređenih „posledica“ za partnerstvo sa Rusijom na rezovima dok Moskva vodi rat protiv Ukrajine.
U saopštenju Saudijske Arabije, koje prenosi državna Saudijska agencija za štampu, navodi se da će zemlja i dalje pratiti tržište i da bi mogla preduzeti dalje mere ako bude potrebno.
„Ovo dodatno dobrovoljno smanjenje dolazi da ojača napore iz predostrožnosti koje čine zemlje OPEK+ u cilju podrške stabilnosti i ravnoteže tržišta nafte“, navodi se u izveštaju Saudijske novinske agencije, pozivajući se na neimenovanog zvaničnika Ministarstva energetike.
Ruska novinska agencija Tass citirala je Aleksandra Novaka, zamenika ruskog premijera i bivšeg ministra energetike, koji je rekao da će Moskva nastaviti da smanjuje 300.000 barela dnevno.
Odluka „ima za cilj jačanje mera predostrožnosti koje su preduzele zemlje OPEK+ u cilju održavanja stabilnosti i ravnoteže tržišta nafte“, rekao je Novak.
Referentna nafta Brent trgovala se u utorak po ceni od 90 dolara po barelu odmah nakon objave. Brent se uglavnom kretao između 75 i 85 dolara po barelu od prošlog oktobra.
Saudijsko smanjenje, koje je počelo u julu, dolazi pošto su se drugi proizvođači OPEK+ složili da produže ranije smanjenje proizvodnje do sledeće godine.
Niz smanjenja proizvodnje u protekloj godini nije uspeo da značajno podigne cene usled oslabljene tražnje iz Kine i strože monetarne politike usmerene na suzbijanje inflacije.
Saudijci su posebno voljni da povećaju cene nafte kako bi finansirali Viziju 2030, ambiciozni plan za reviziju ekonomije kraljevstva, smanjenje njene zavisnosti od nafte i otvaranje radnih mesta za mladu populaciju.
Plan uključuje nekoliko velikih infrastrukturnih projekata, uključujući izgradnju futurističkog grada od 500 milijardi dolara pod nazivom Neom.
Više cene bi takođe pomogle ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da finansira svoj rat protiv Ukrajine. Zapadne zemlje su iskoristile ograničenje cena kako bi pokušale da smanje prihode Moskve.
Zapadne sankcije znače da je Moskva primorana da prodaje svoju naftu uz popust zemljama poput Kine i Indije.