Prevashodno telo UN koje promoviše jednakost za žene i devojke otvorilo je u ponedeljak svoj godišnji sastanak sa pet govornika za redom – sastavom koji je neke od muškaraca činio nelagodnim i donekle zbunjivao stotine žena u prepunoj sali Generalne skupštine.
Achim Steiner, šef Programa za razvoj UN-a i poslednji od muških govornika, rekao je kada je prišao mikrofonu: „Veoma sam svestan činjenice da sam još jedan čovek koji stoji na ovom podijumu i obraća vam se.
Rekao je da ima dva izbora: „Nemoj govoriti niti ustajati“ i podržavati rodnu ravnopravnost.
Ambasador Hrvatske u UN-u Ivan Šimonović, treći govornik koji predstavlja Ekonomsko-socijalno vijeće UN-a, izvinio se zbog odsustva predsjednice Vijeća, žene, koja je imala porodični hitan slučaj. Dakle, rekao je, „dobijate muškog potpredsednika, dodajući na dnevni red neravnotežu ovog otvaranja.“
Prva žena koja je govorila bila je šesta u redu, Četna Gala Sinha, koja je predstavljala civilno društvo i bila je glasno navijana kada je pozvana na podijum.
Sinha se preselio iz Mumbaija u selo sklono suši u indijskoj državi Maharaštra pre tri decenije i pomogla lokalnim ženama da pokrenu banku. Sada, rekla je, „naše žene žele da pređu od mikrokredita do mikro preduzeća” tako da „nikada nije bilo bolje vreme za ulaganje u žene” – tema je ovogodišnjeg sastanka Komisije UN za status žena, uz sa rešavanjem siromaštva.
Nakon govora mlade žene iz Malavija koja predstavlja mlade, predsednik komisije, ambasador Filipina u UN Antonio Lagdameo, pozvao je šefa agencije UN koja promoviše prava žena i rodnu ravnopravnost da sedne na podijum.
Sima Bahous, izvršna direktorka UN Vomen, počela je rečima: „Sjajno je biti ovde. Osećam da energija u prostoriji postaje sve bolja jer vidimo da sve više žena dolazi na scenu.” Publika je gromoglasno aplaudirala.
Skoro svaki govornik — i muškarac i žena — govorio je o teškom položaju žena i devojaka uhvaćenih u sukobu, posebno u ratu između Izraela i Hamasa u Gazi.
Lagdameo, predsedavajuća komisije koja je otvorila sastanak, zamolila je učesnike da izraze solidarnost sa svim ženama i devojkama u konfliktnim situacijama. „Naše misli su sa vama dok težimo miru“, rekao je.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš, drugi govornik, rekao je na sastanku da žene i devojke najviše pate „od ratova koje vode muškarci“, izdvajajući Gazu.
Napomenuo je da bi Ramazan, muslimanski sveti mjesec koji je počeo u ponedjeljak u Gazi, trebao biti vrijeme sažaljenja, ali umjesto toga porodice se bore da prežive. On je ponovio svoj poziv na humanitarni prekid vatre u Gazi i utišavanje oružja u svim sukobima, uključujući Sudan.
Prošle nedelje Gutereš je rekao da bi postizanje zakonske ravnopravnosti polova moglo da potraje 300 godina, a u ponedeljak je naveo dva zabrinjavajuća trenda: patrijarhat se vraća na tlo dok autokrate i populisti napadaju slobode žena i njihova seksualna i reproduktivna prava, i dominaciju digitalnih tehnologija i veštačke inteligencije od strane muškarci ostavljaju zanemarene potrebe i prava žena.
Bahous je rekla komisiji da se reakcija protiv rodne ravnopravnosti povećava „sa žestinom i besom koji mnogima od nas nisu poznati“, rekla je ona. „Mir je bolno dalek, rat bolno preovlađujući, patnja bolno sveprisutna.
Ako bi izgovorene obaveze prema ravnopravnosti mogle da se uporede sa finansiranjem iz budžeta, „više od 100 miliona žena i devojčica moglo bi se izvući iz siromaštva“, rekla je ona. Ona je dodala da bi smanjenje rodnog jaza u zaposlenosti moglo povećati bruto domaći proizvod po glavi stanovnika za 20%.
Štajner iz Programa UN za razvoj rekao je komisiji: „Moramo se suočiti sa grubom istinom, rodna nejednakost i siromaštvo koje doživljava toliko žena i devojaka nisu neizbežni ishodi krize sa kojom se suočavamo, već su posledica sistemskih neuspeha.
Rešavanje problema više od 300 miliona žena i devojčica koje žive u ekstremnom siromaštvu može se rešiti samo ako rodna ravnopravnost postane „osnovna vrednost“ u svakoj fazi javnog finansiranja, rekao je on.