Severna Koreja je zakazala veliku političku konferenciju na kojoj bi se razgovaralo o „hitnom zadatku“ unapređenja svog poljoprivrednog sektora, što je mogući znak pogoršanja nesigurnosti hrane dok se ekonomska izolacija zemlje produbljuje usred prkosnog pritiska nuklearnog oružja, piše AP.
Zvanična korejska centralna novinska agencija Severne Koreje saopštila je u ponedeljak da su se članovi Politbiroa vladajuće Radničke partije sastali u subotu i dogovorili da održe veći plenarni sastanak Centralnog komiteta stranke krajem februara kako bi razmotrili strategije o poljoprivredi i postavili nove ciljeve. U njemu se navodi da su članovi Politbiroa priznali da je „potrebna prekretnica za dinamično promovisanje radikalne promene u razvoju poljoprivrede“.
„Veoma je važan i hitan zadatak da se uspostavi ispravna strategija za razvoj poljoprivrede i da se preduzmu relevantne mere za neposrednu poljoprivredu… kako bi se promovisao sveukupni razvoj socijalističke izgradnje“, saopštila je KCNA.
Sastanak Politbiroa održan je usred naznaka da se zemlja sprema da organizuje ogromnu vojnu paradu u Pjongjangu, verovatno ove nedelje, kako bi veličala vladavinu lidera Kim Džong Una i njegovu rastuću kolekciju nuklearnog oružja, koju je on agresivno nastojao da proširi uprkos ograničenim resursima i ekonomskom propadanju.
Iako nije bez presedana, neuobičajeno je da Severna Koreja održi dva plenarna sastanka različitih stranaka u periodu od dva meseca. Takođe je retkost da Severna Koreja sazove plenarni sastanak o jednom dnevnom redu, ovog puta o poljoprivredi, rekao je portparol južnokorejskog Ministarstva ujedinjenja Ku Bjungsam na brifingu.
„Vlada će pažljivo pratiti situaciju sa hranom u Severnoj Koreji i unutrašnje trendove“, rekao je Ku. On je rekao da Južna Koreja procenjuje da je proizvodnja hrane u Severnoj Koreji pala za oko 4 odsto u 2022. na 4,5 miliona tona.
Nakon propasti nuklearnih pregovora sa Sjedinjenim Državama 2019. godine, Kim je izjavio da će ojačati svoje nuklearno oružje i raketni program protiv američkih sankcija i pritisaka poput „gangstera“ i pozvao svoju naciju da ostane otporna u borbi za ekonomsku samopouzdanost.
Ali pojava pandemije COVID-19 izazvala je dodatni šok za već slomljenu ekonomiju Severne Koreje, primoravši naciju da zaštiti svoj loš zdravstveni sistem strogim graničnim kontrolama koje su ugušile trgovinu sa Kinom, njenim glavnim saveznikom i ekonomskim spasom. Zemlju su takođe pogodili razorni tajfuni i poplave 2020. koje su desetkovale useve.
U studiji objavljenoj na veb-sajtu 38 North koji je fokusiran na Severnu Koreju prošlog meseca, analitičar Lukas Rengifo-Keler rekao je da je nesigurnost hrane u Severnoj Koreji verovatno najgora od gladi u zemlji 1990-ih koja je ubila stotine hiljada ljudi.
Teško je uspostaviti tačnu procenu humanitarnih potreba Severne Koreje s obzirom na zatvorenost njenog režima i loš kvalitet ograničene statistike koju otkriva. Ali procene bilansa žitarica u Severnoj Koreji koje su objavile agencije UN i spoljne vlade, kao i moguće oštro povećanje cena pirinča i kukuruza koje su primetile nevladine organizacije i mediji, pokazuju da „snabdevanje hranom u zemlji verovatno nije uspelo da zadovolji minimalne ljudske potrebe“, napisao je Rengifo-Keller.
Rat Rusije protiv Ukrajine verovatno je pogoršao situaciju podižući globalne cene hrane, energije i đubriva, od kojih poljoprivredna proizvodnja Severne Koreje u velikoj meri zavisi.
„Jednostavno rečeno, Severna Koreja se nalazi na ivici gladi“, rekao je Rengifo-Keller.
Centralni komitet Radničke partije takođe je održao plenarni sastanak u decembru, kada je Kim udvostručio svoje nuklearne ambicije nazivajući „eksponencijalno povećanje“ nuklearnih bojevih glava, masovnu proizvodnju taktičkih nuklearnih bombi na bojnom polju koje ciljaju rivalsku Južnu Koreju i razvoj snažnijeg dugog -rakete dometa dizajnirane da stignu do kopna SAD. Članovi stranke su takođe tokom sastanka identifikovali ključne privredne projekte za 2023. godinu, naglašene poljoprivrednim i građevinskim aktivnostima.