Sastanak pod vođstvom Ujedinjenih nacija održan u Kataru sa talibanima o povećanju angažovanja u Avganistanu ne predstavlja priznanje njihove vlade, rekao je zvaničnik UN u ponedeljak.
Okupljanje u nedelju i ponedeljak u glavnom gradu Katara, Dohi, sa izaslanicima dvadesetak zemalja je prvi put da su predstavnici avganistanske talibanske administracije prisustvovali takvom sastanku pod pokroviteljstvom UN.
Talibani nisu pozvani na prvi sastanak, a generalni sekretar UN Antonio Gutereš rekao je da su postavili neprihvatljive uslove za prisustvo na drugom, u februaru, uključujući i zahteve da se članovi avganistanskog civilnog društva isključe iz pregovora i da se talibani tretiraju kao legitimni vladari zemlje.
Uoči Dohe, predstavnice avganistanskih žena bile su isključene iz učešća, što je otvorilo put talibanima da pošalju svoje izaslanike – iako su organizatori insistirali da će biti podignuti zahtevi za ženska prava.
„Želela bih da naglasim da ovaj sastanak i ovaj proces angažovanja ne znači normalizaciju ili priznanje“, rekla je u ponedeljak Rozmeri A. Dikarlo, zvaničnik UN za politička i pitanja izgradnje mira.
„Nadam se da su nas konstruktivne razmene o raznim pitanjima u poslednja dva dana malo približile rešavanju nekih problema koji imaju tako razoran uticaj na avganistanski narod“, dodala je ona.
Zabihulah Mudžahid, glavni portparol talibanske vlade koji je predvodio delegaciju u Dohi, rekao je da postoji prilika da se sastanu sa predstavnicima različitih zemalja na marginama skupa.
On je dodao da su poruke talibana „došle do svih zemalja učesnica“ na sastanku. Avganistanu je potrebna saradnja sa privatnim sektorom i u borbi protiv droge, rekao je on. „Većina zemalja je izrazila spremnost da sarađuje u ovim oblastima.
Talibani su preuzeli vlast u avgustu 2021. dok su snage Sjedinjenih Država i NATO-a bile u poslednjim nedeljama svog povlačenja iz Avganistana nakon dve decenije rata. Nijedna zemlja zvanično ne priznaje talibane, a UN su rekle da je priznanje i dalje praktično nemoguće dok zabrane obrazovanja i zapošljavanja žena ostaju na snazi.
Međutim, neki učesnici, uključujući Kanadu, izrazili su razočarenje zbog isključenja žena i predstavnika civilnog društva.
„Kanada je izuzetno razočarana što su organizatori Ujedinjenih nacija isključili netalibanske avganistanske učesnike, uključujući zagovornice žena, verske i etničke manjine i grupe za ljudska prava iz učešća na glavnim sednicama sastanka“, rekao je David Sproule, specijalni predstavnik Kanade za Avganistan.
Dikarlo, zvaničnik UN-a, rekla je da „dok žene i civilno društvo nisu sedeli preko puta de facto (talibanskih) vlasti u poslednja dva dana, mi smo dali da se njihov glas čuje… civilno društvo ima pravu ulogu u oblikujući budućnost Avganistana“.