Samit G20 počinje na Baliju, ukrajinski rat na vrhu dnevnog reda

Samit G20 počinje na Baliju, ukrajinski rat na vrhu dnevnog reda

NUSA DUA, Indonezija – Lideri Grupe 20 (G20) nacija su u utorak otvorili pregovore na ostrvu Bali, apelujući na Indoneziju, domaćina, na jedinstvo i konkretnu akciju za popravljanje globalne ekonomije uprkos dubokim rascepima zbog rata u Ukrajini, prenosi Rojters.

„Nemamo druge opcije, potrebna je saradnja da bi se spasio svet“, rekao je indonežanski predsednik Džoko Vidodo u uvodnoj reči, pre nego što su lideri najbogatijih zemalja sveta započeli razgovore iza zatvorenih vrata.

„G20 mora biti katalizator inkluzivnog ekonomskog oporavka. Ne treba da delimo svet na delove. Ne smemo dozvoliti da svet upadne u još jedan hladni rat.

G20, koja uključuje zemlje od Brazila do Indije, Saudijske Arabije i Nemačke, čini više od 80% svetskog bruto domaćeg proizvoda, 75% međunarodne trgovine i 60% njenog stanovništva.

Pozitivan znak uoči samita bio je tročasovni bilateralni sastanak između predsednika SAD Džoa Bajdena i kineskog lidera Si Đinpinga u kojem su dvojica lidera obećala češću komunikaciju uprkos mnogim razlikama.

Sastanak u ponedeljak bio je prvi put da su se njih dvojica lično sreli otkako je Bajden postao predsednik, a činilo se da su razgovori signalizirali poboljšanje odnosa između supersila nakon silazne spirale poslednjih meseci.

Rat u Ukrajini i globalni skok inflacije zasenjuju samit, prvi put kada se sastanak održava od februarske invazije Rusije na njenog suseda.

Invazija je izazvala pozive nekih zapadnih lidera na bojkot samita i na povlačenje poziva ruskog predsednika Vladimira Putina.

Indonezija je pružila otpor, odbijajući da povuče Putinov poziv, a takođe je odbacila ono što indonežanski izvori kažu da je pritisak nacija G7 da osudi Rusiju na samitu ove nedelje.

Rusija je saopštila da je Putin bio previše zauzet da bi prisustvovao samitu sa ministrom spoljnih poslova Sergejom Lavrovom. Lavrov je u ponedeljak odbacio izveštaj novinske agencije da je odveden u bolnicu na Baliju sa srčanim problemom i da je bio prisutan na sastanku.

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski obratio se na samitu putem video veze, navodi se na Tviteru ambasadora EU u Indoneziji.

Zajedničko saopštenje G20, o kojem bi sve strane morale da se slože, izgleda malo verovatno, s tim da će Indonezija umesto toga insistirati na deklaraciji lidera, kažu diplomatski izvori.

Međutim, predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel rekao je da postoji dogovor među zvaničnicima o tekstu kominikea u ponedeljak uveče, koji je opisao kao „pozitivan“.

Lideri G20 će osuditi upotrebu ili bilo kakvu pretnju upotrebom nuklearnog oružja, navodi se u ranom nacrtu koji je Rojters video.

Međutim, takvo saopštenje bi trebalo da potvrde lideri.

Sastanci ministara G20 nisu uspeli da proizvedu zajednička saopštenja zbog neslaganja između Rusije i drugih članica o jeziku, uključujući i o tome kako opisati rat u Ukrajini.

Britanski premijer Riši Sunak izjavio je u utorak da će Putinov režim čuti hor globalnog protivljenja njegovim akcijama. Sunak će pozvati G20 na koordinisanu akciju za rešavanje ekonomske nestabilnosti i rastućih troškova života nakon ruske invazije, saopštila je njegova vlada.

Bajden će biti „neizvinjavam se“ u svojoj odbrani Ukrajine, rekli su američki zvaničnici.

„Neću preći finalne pregovore, ali će G20 jasno staviti do znanja da ruski rat izaziva haos po ljude svuda i po globalnu ekonomiju u celini“, rekao je jedan zvaničnik, koji je govorio o stavu SAD o samitu o uslov anonimnosti.

Ali Si i Putin su se sve više zbližili poslednjih godina i potvrdili su svoje partnerstvo samo nekoliko dana pre nego što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu. Ipak, Kina je pazila da ne pruži nikakvu direktnu materijalnu podršku koja bi mogla da izazove sankcije Zapada protiv nje.

Si je u utorak rekao francuskom predsedniku Emanuelu Makronu tokom bilateralnog sastanka da se Kina zalaže za prekid vatre u Ukrajini i mirovne pregovore, javili su kineski državni mediji.

Bajden i Si su tokom sastanka „podvukli svoje protivljenje upotrebi ili pretnji upotrebe nuklearnog oružja u Ukrajini“, navodi se u saopštenju Bele kuće. U saopštenju kineskog ministra spoljnih poslova navodi se da je Si rekao Bajdenu da se nuklearno oružje ne može koristiti i da se ne mogu voditi nuklearni ratovi.
Ukrajinski Zelenski je u ponedeljak uveče pozdravio „teške izjave“ koje su date uoči G20, uključujući o neprihvatljivosti pretnji upotrebom nuklearnog oružja.

Zapad je optužio Rusiju da daje neodgovorne izjave o mogućoj upotrebi nuklearnog oružja od februarske invazije na Ukrajinu. Rusija je zauzvrat optužila Zapad za „provokativnu“ nuklearnu retoriku.

Na marginama samita, mnogi lideri održaće bilateralne razgovore, uključujući nekoliko njih sastati se sa Sijem, koji je tek drugu posetu inostranstvu od početka pandemije.

Nakon sastanka sa Makronom, Si bi trebalo da održi razgovore sa australijskim premijerom Entonijem Albanezeom, predsednikom Južne Koreje Jun Suk Jeolom, a kasnije i sa japanskim premijerom Fumiom Kišidom, dok Kina pokušava da smanji trvenja sa Sjedinjenim Državama i njihovim saveznicima.

„To nije odlučujući, već važan korak ka pokušaju da se smanje nesuglasice“, rekao je Ši Jinhong, profesor međunarodnih odnosa na pekinškom univerzitetu Renmin.