Nakon svrgavanja predsednika Bašara Asada, vladajuća partija Baas u Siriji je obustavila svoje aktivnosti, što označava značajnu promenu u političkom pejzažu ove zemlje. Mnogi visoki članovi stranke su nestali ili napustili zemlju, dok je sedište stranke u Damasku pretvoreno u centar za registraciju bivših vojnih i bezbednosnih službenika. Postoji sve veći pritisak da se zvanično rasformira Arapska socijalistička partija Baas, koja je vladala Sirijom više od šest decenija.
Kritike na račun stranke Baas, koje dolaze i od bivših članova, ističu da je njen režim narušio odnose sa drugim arapskim zemljama i doprineo širenju korupcije koja je dovela do ratom pogođene nacije. Mnogi Sirijci podržavaju ukidanje vladavine Baatha, videći to kao kraj jedne ere.
Unutar pobunjeničke grupe Haiat Tahrir al-Sham (HTS), koja je vodila ofanzivu protiv Asada, još uvek nije doneta konačna odluka o budućnosti stranke Baas. Međutim, postoji najava da će odgovorni za zločine nad sirijskim narodom, uključujući i članove stranke, biti izvedeni pred lice pravde.
Stranka Baas je osnovana 1947. godine s ciljem ujedinjenja arapskih država, a tokom vremena postala je usko povezana sa porodicom Asad, koja je preuzela vlast 1970. godine. Mnogi vojni i vladini položaji u Siriji su bili rezervisani za članove partije, koja je takođe bila sredstvo za očuvanje nacionalističke, a ne verske prirode vlasti.
Dok su neki bivši članovi stranke zadovoljni njenim krajem, drugi izražavaju zabrinutost da bi mogla uslediti čistka slična onoj u Iraku nakon pada Sadama Huseina. Iračka de-Baathifikacija dovela je do političkih i društvenih previranja, što je doprinelo jačanju ekstremističkih grupa u zemlji.
U saopštenju Baas partije objavljenom nakon Asadovog pada, pozvan je njeni članovi da predaju oružje i vozila novim vlastima. Dok neki podržavaju očuvanje principa partije, drugi razmišljaju o pridruživanju drugim političkim opcijama u budućnosti.