SAD žele da se Evropljani pridruže sukobu sa Kinom

SAD žele da se Evropljani pridruže sukobu sa Kinom

Peking dovodi u pitanje evropsku bezbednost i vrednosti, kaže zamenica američkog državnog sekretara Vendi Šerman.

Evropske nacije treba da udruže snage sa SAD kako bi im pomogle da se suoče sa rastućim izazovom postojećeg svetskog poretka koji predstavlja Kina, rekla je zamenica američkog državnog sekretara Vendi Šerman novinarima putem video veze u četvrtak. Suprotstavljanje uticaju Pekinga važno je za očuvanje, kako je rekla, evropskog načina života, tvrdi zvaničnik.

Ranije je Vašington nazvao Kinu jedinom nacijom koja ima i volju i sposobnost da preoblikuje svetski poredak i ugrozi „zajedničku viziju“ budućnosti zapadnih zemalja. Šerman sada kaže da je Kina bila pretnja zapadnim vrednostima mnogo pre nego što se navodno pridružila Rusiji, koja trenutno dominira naslovnicama na Zapadu zbog vojne operacije Moskve u Ukrajini koja je u toku.

„Čak i pre nego što su predsednik Si [Jinping] i predsednik [Vladimir] Putin proglasili svoje partnerstvo bez ograničenja u februaru, NRK [Narodna Republika Kina] je dovela u pitanje evropsku bezbednost, evropsku ekonomiju i evropske vrednosti“, rekao je Šerman novinarima u Vašingtonu, DC.

„Dok je Peking možda hiljadama milja daleko… akcije NRK-a su jednako važne za budućnost Evrope“, rekla je ona, dodajući da Vašington ne traži novi hladni rat sa Pekingom.

Iako SAD ne planiraju da „odvoje [svoju] ekonomiju od NR Kine“, Vašington se ne može jednostavno „osloniti na Peking da promeni svoje ponašanje“, nastavio je Šerman, istovremeno pozivajući evropske nacije da usklade svoje pristupe sa Vašingtonom, pre svega po pitanjima kao što su kao lanci snabdevanja.

Njene reči dolaze nedelju dana nakon što je državni sekretar Antoni Blinken rekao: „Kina je jedina zemlja koja ima nameru da preoblikuje međunarodni poredak – i, sve više, ekonomsku, diplomatsku, vojnu i tehnološku moć da to učini.

Blinken je upozorio da bi nas ideja budućnosti Pekinga „udaljila od univerzalnih vrednosti koje su održale veliki deo svetskog napretka u proteklih 75 godina“, dodajući da američki predsednik Džo Bajden „veruje da će ova decenija biti odlučujuća“ u sukobu. između Vašingtona i Pekinga.

On je takođe rekao da SAD nastoje da „oblikuju strateško okruženje oko Pekinga kako bi unapredile našu viziju otvorenog i inkluzivnog međunarodnog sistema“. Amerika okuplja podršku među pacifičkim državama i zapadnim saveznicima usred pojačanih tenzija sa Kinom, koje su u porastu zbog problema oko Tajvana.

Kina smatra da je ostrvska država deo svoje suverene teritorije u okviru politike jedne Kine. Nacija od 23,5 miliona ljudi, koja je samoupravna od 1949. godine, nikada nije zvanično proglasila nezavisnost od Kine.

Zvaničnici u SAD, koji održavaju snažne nezvanične veze sa Tajpejem i prodaju oružje Tajvanu, više puta su tvrdili da Peking pažljivo prati rusku vojnu operaciju u Ukrajini, sa ciljem da potencijalno pokrene sličnu ofanzivu na Tajvan. Kineski zvaničnici rekli su da bi više voleli mirno „ponovno ujedinjenje“, ali su takođe upozorili Vašington da ne potcenjuje „odlučnost“ kineskog naroda u slučaju sukoba.