SAD uvoze ogromne količine nuklearnog goriva i jedinjenja iz Rusije, oslanjanje koje predstavlja „kritičnu” pretnju po nacionalnu bezbednost, rekao je za Fajnenšel tajms visoki zvaničnik u administraciji predsednika Džoa Bajdena.
Ugovori sa ruskim dobavljačima obezbeđuju oko 20 odsto nuklearnog goriva koje koriste SAD, što je „ozbiljno zabrinjavajuće“, rekla je pomoćnica sekretara za nuklearnu energiju Ketrin Haf u intervjuu objavljenom u utorak.
„Zaista je kritično da se oslobodimo naše zavisnosti, posebno od Rusije“, rekao je Haf. „Bez akcije Rusija će nastaviti da se drži ovog tržišta… ovo je zaista važno za nacionalnu bezbednost, za klimu, za našu energetsku nezavisnost.
Dok su SAD i njihovi saveznici iz EU uveli sankcije ruskoj nafti i gasu zbog sukoba u Ukrajini, prodaja nuklearnog goriva i dalje je legalna i nesankcionisana. Trenutno postoji nekoliko alternativnih izvora snabdevanja za napajanje američkih i evropskih elektrana. Međutim, politika oko kupovine ruskog uranijuma primorala je mnoge uvoznike da traže alternativne izvore snabdevanja, izvestio je FT, pozivajući se na industrijske grupe.
„Postoji usklađenost u našoj industriji da se odmaknemo od Rusije, ali vam je potrebno nešto u šta ćete ići. Zaista moramo da povećamo kapacitet u tom delu lanca snabdevanja“, rekla je Marija Korsnik, izvršna direktorka Instituta za nuklearnu energiju.
Podružnica ruskog nuklearnog energetskog giganta Rosatoma, Tenek, trenutno je jedina kompanija na svetu koja obezbeđuje komercijalnu prodaju Haleua, nove vrste goriva koja se koristi u modernoj generaciji manjih i efikasnijih nuklearnih reaktora.
Rusija poseduje oko 50% svetske infrastrukture za obogaćivanje uranijuma koja je kritična za proizvodnju nuklearnog goriva. Zemlja i dalje ostaje glavni dobavljač usluga iskopavanja, mlevenja, konverzije i obogaćivanja uranijuma za američke komunalne kompanije. Vašington se prošle godine oslanjao na Moskvu za oko četvrtinu svog obogaćenog uranijuma, prema podacima američke vlade.